Muhalefet ve İktidar Anayasa değişikliğini canlı yayında tartıştı

Muhalefet ve İktidar Anayasa değişikliğini canlı yayında tartıştı

İktidar ve muhalefet Anayasa değişikliğini CNN TÜRK'te tartıştı. AK Partili Suat Kılıç, CHP'li Şahin Mengü ve MHP'li Mehmet Şandır, canlı yayında bir araya geldi ve farklı görüşleri sakin bir şekilde tartıştı, ancak AK Partili Kılıç'ın sözü seçime getirmesi üzerine tansiyon yükseldi, bir süre sonra CHP ve MHP temsilcileri canlı yayını tek etti. Tartışma sırasında kendisine sorulan soruya MHP'den cevap gelmesi üzerine, AK Partili Kılıç'ın mikrofonu kendisine çekmesi de dikkat çekti.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve CHP Anayasa Komisyonu Üyesi Şahin Mengü Meclis'te CNN TÜRK muhabiri Melek Erhan'ın sorularını yanıtladı.

MHP Grup Başkanvekil Mehmet Şandır:

"7 yılını doldurmuş bir iktidarın henüz teklifi bulunmamaktadır. Gazeteler üzerinden de konuşmamak gerek. MHP olarak biz diyoruz ki, anayasalar kutsal metinler değildir, değiştirilebilir. Temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasını ortadan kaldıracak bir düzenlemeye varız diyoruz. Değişiklik zorunluluk haline geldiyse ki, bize göre geldi, bu değişim ortak mutabakatla sağlanmalıdır. Önce milletin temsilcileriyle Meclis'te, sonra sivil toplum kuruluşlarıyla mutabakat zemini aranmalıdır. Önce usülde, şekilde karara varmak gerek. Gelin Meclis'te bir uzlaşma komisyonu kuralım, oybirliğiyle çalışalım. Karara dönüşen metni ortak mutabakat olarak belirleyelim. Seçimde de halka sunalım. Biz bunu diyoruz. Böylece milletin mutabakatı da sağlanmış olur.

İktidarla daha önce de işbirliği içinde olduk, ama sonuç her zaman hayalkırıklığı oldu. İktidarın gergin ve çatışmacı tavrı yüzünden işbirliği yapmayı çok arzulamıyoruz ama, kapımız çalınırsa partimizce değerlendirilecektir. Bugünden bir şey söylemek doğru değildir."

CHP Anayasa Komisyonu Üyesi Şahin Mengü:

"AKP'nin ciddi ve kapsamlı bir anayasa değişikliği yapabileceğine inanmıyoruz. Son dönem parlamentosu böyle bir şey yapmamalı. İki kriterimiz var CHP olarak. Biri dokunulmazlıkların kaldırılması, diğeri ise geçici 15. maddenin kaldırılması. Bu iki madde üzerinde her türlü mutabakata hazırız. Bu durumda değişiklik 24 saat içinde Meclis'ten geçer ve hiçbir sıkıntı da olmaz. Artı, bazı değişiklikler tek tek ya da parçalanarak da getirililebilir.

Ama AKP'nin yapmaya çalıştığı şey, yargıyı ele geçirme operasyonudur. Biz buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Kapımız çalınırsa buna partimiz karar verir. Ben milletvekili olarak bir şey söyleyemem."

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç:

"Anayasa değişikliğinde mutabakat arayışı olmalı. Gündeme alırken hem Meclis'te hem kamuoyunda mutabakat ararız, ama bu değildir ki uzlaşma olmazsa değişiklik olmaz. Zaten yüzde 100 mutabakat sağlıklı netice vermez. Genel çerçeve üzerinde görüşmeler yapılacaktır. Ama muhalefet kapıları sımsıkı kapatırsa temas aralığı yakalanamaz tabii. Arzumuz bu değil. Arzumuz maddeler üzerinde konuşmak, görüşmek. Daha fazla demokrasi, hukuk ve bireyin haklarına ilişkin özgürlük yaklaşımı içindeyiz. Teklif çalışmaları tamamlanmadığı için henüz deklarasyon yok. Metin netleştiğinde görüşmeye açık olacağız.

Deniyor ki 24. döneme kalsın. Sandalye sayısı beğenilmeyecek olursa, aritmetik uygun görülmezse 24. döneme de mazaret üretilebilir. Şu anki tablo 24. dönemde de farklı bir şey olmayacağı. 24. döneme kalsa bile, siyasi aktörler arasında yine aynı çekişme olur. Biz iktidar olarak süreci uzatmak yerine olabilecek ölçekte değişikliği karara bağlarız diyoruz."

MHP:

"Dürüst olsalar 7 yıl beklemezlerdi. 22. ve 23. dönemde de ihtiyaçtı. Anayasayı değiştirmeyi, genişletmeyi bugüne kadar düşünmeyip, parlamentonun son günlerindeki arayışlarını samimi bulmuyoruz. Karşılıklı güvene dayalı olmalı. Güven yoksa, gerginlik varsa mutabakat arayışı içinde olmak ne kadar doğru olur? Bakın şu anda Genel Kurul'da referandum yasa tasarısı görüşülüyor. Mutabakat olacaksa referanduma neden ihtiyaç duyuluyor? Hala hiçbir şey belli değil. Daha kendi içlerinde net değiller..."

CHP:

"7 senede zaman kaybedilmemiş mi? Memura sendikal haklar sadece bugünün sorunu muymuş? Samimiyetsizlik burada başlıyor işte. Hepsi yargıyı ele geçirme operasyonunun makyajı..."

AK Parti:

"Samimiyetin halk üzerindeki tesisi önemli. Bu, oylarla ortaya çıkar. Samimiyetsizlik suçlamasını ben samimiyetsiz buluyorum. Parlamento her 4 yılda 1 yenileniyor. 1.5 sene anayasa değişikliğine uygun değil dersek, o zaman seçim havasına girelim. Biz bu işi samimiyetsizlikle ilgili görmüyoruz. Referandum sadece anasaya için değil. Muhalefetin desteği olursa referanduma zaten gerek kalmaz. 'İktidar yargıyı yönlendirmek için anayasa değişikliğine gidiyor' yaklaşımı temelsizdir. Muhalefet destek olursa onların önerisi de değişiklikte yer alabilir."

Ve tansiyonun yükseldiği dakikalar...

MHP:

"ABD Başkanı Obama'ya sözünüz mü var? İktidar yargıyla dövüşüyor resmen. Bunun için mi değişiklik yapıyorsunuz? AKP iktidar olmayacak. Bir sonraki dönem iktidar olamayacak bir partiden 'hesap sorulmasın' diye mi yapıyorsunuz? Anayasa değişikliği toplumsal talepse ki, 1982 anayasası artık değişmeli, şimdiye kadar neden kılınızı kıpırdatmadınız? Yolun sonu görünmüş artık. Bu anlamda samimi değiller. Meclis'in yetkisi, iradesi de var tabii. Ama efelenerek, isterseniz olur, istemezseniz de referandumla olur demekle olmaz bu iş."

AK Parti:

"Şandır'ın sözleri; partisi MHP'nin sürekli duyduğumuz ve duymaktan bıktığımız söylemidir. PKK ve terörle işimiz olmaz. Gönül tahtından düşen kendileriydi ve soluğu barajın altında aldılar. Bundan sonra da farklı olmayacak. Ankara'da bu çatı altında görev yapan vekilleirn miletle birlikte ve bu millet için neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verebilecek dirayette, ferasette ve basirettedir. Hiçbir TC hülümeti ne ABD'den ne de ABD başkanlarından talimat almaz, onların yönlendirmeleriyle iş ve işlem yapmaz. Sizin iktidarınızda Öcalan yargılandığında idam kaldırıldı. Dış güçlerin baskısı altında mı yapıldı? Bunu hiç sormuyorum bile.

Her şeyden daha değerli olan milletin iradesidir. Fazladan 3-5 bin oy almak için senaryolarla, uydurmalarla halkın iradesini çalmayı yakıştıramıyorum. Millet iradesini çarpıtmak, sırtındaki ceketi almaktan beter bir durumdur. Kurgularla, uydurmalarla, evhamlarla milletin gündemini değiştirmeye çalışmak, milleti korkutmak, milleti yıldırmak, milleti karanlık tünellere sokmak, cebindeki cüzdanını almaktan beter bir yanılsamadır. Ben bütün siyasileri milletin iradesi üzerinde bu tarz ipotek koymaya yönelik yaklaşımlardan sureti katiyede men ediyorum, kaçınmaya davet ediyorum. Yarın seçim olsa, ne olacağının da farkındalar.

MHP:

"Buyrun gidelin seçime. Yüreğiniz varsa..."

AK Parti:

"Sabredin 2011'de seçime gidelim, görelim. Bizde yürek var."

CHP:

"Kılıç bizi men etme hakkına sahip değildir. Amirim misin sen benim? Halkın iradesi sandıkta belli olur. Şimdiden biz bu güçteyiz, şu güçteyiz demek doğru değil. Sandığı koyarız ortaya, erken seçime gideriz, bütün bu tartışmalar biter. Yürekleri vardır, yoktur, ne kadar yüreklilerdir belli değil. Burada Obama'yı hep beraber dinledik. Ermenistan olayı ortadadır. Sizin nasıl talimat aldığınız belli. Onun için söylenecek fazla bir şey yok."

Canlı yayını terkettiler...

CHP'li Mengü, sözünü tamamlamasının ardından canlı yayından ayrıldı. Onu MHP'li Şandır takip etti. Bunun üzerine AK Partili Kılıç yeniden söz aldı:

AK Parti:

"Seçim tam zamanında yapılcak. Daha önce de belirttiğimiz gibi işte bakın CHP ve MHP, ruh ikizlerinin yansımasıdır. Tekrar ediyorum, anayasa değişikliği aceleye getirilemez. Millete rağmen değişiklik doğru değildir." (cnnturk.com)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.