Prof. Dr. Ümit Özdağ: AKP, çatışma politikalarını benimsemiştir

Prof. Dr. Ümit Özdağ: AKP, çatışma politikalarını benimsemiştir

Haberiniz.com- 10 ve 13 Kasım’da Meclis’te yapılan açılım oturumlarında yapılan tartışmaları değerlendiren 21’inci Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, AKP’nin CHP ve MHP ile uzlaşma politikalarından, çatışma politikalarına geçtiğini söyledi. Prof. Dr. Özdağ, açılımın tıkandığı noktayı ise “Murat Karayılan’ın DTP’ye PKK’yı temsil yetkisini vermesinden sonra AKP-DTP görüşmeleri başlamıştır. Bu süreci durduran ise A. Öcalan’ın DTP’den M. Karayılan’ın verdiği yetkiyi geri alarak, görüşmelerin doğrudan kendisi ile yapılmasını istemesidir. AKP açısından Kürt Açılımının tıkanması burada başlamıştır” şeklinde açıkladı.

 

Enstitünün internet sitesinde yayınlanan yazıda Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın dikkat çektiği noktalar şunlar:

 

-         Kürt Açılımını TBMM’ne taşıyan AKP Hükümetinin açılım ile ilgili kapsamlı açıklamalar yaptığını söylemek mümkün değildir. AKP Hükümeti AKP seçmeni dahil Türk seçmenini açılım konusunda ikna edebilmiş değildir.

-         Açılımın toplumsal bir uzlaşmaya dayanmaması, AKP’nin açılımın gerçek ve kapsamlı içeriğini ortaya koymadan ve açılımı küçük adımlara bölerek toplumsal tepkiyi emecek şekilde gündeme taşıma stratejisini benimsemesine neden olmuş görünmektedir.

-         Kürt Açılımı Türkiye Cumhuriyetinin yeniden yapılanması anlamına gelmektedir. Başbakan Erdoğan, 12 Kasım’da “1923’teki gibi büyük düşünmek zorundayız” demesi anlamsız değildir. Erdoğan, Kürt Açılımının devleti yeniden kuracak bir süreci ifade ettiğini açıklamaktadır. Ancak dönüşüm sürecidir ve bu sürecin gerçekleşmesi zamana ve devlet/toplumun hazmetmesine yayılmıştır.

-         AKP Hükümeti, Kürt Açılımı sürecinde, CHP ve MHP ile uzlaşma olmadığını gördükten sonra, uzlaşma politikalarını tamamen terk ederek çatışma politikalarını benimsemesidir. Kürt Açılımının 10 Kasım’da TBMM gündemine taşınmasını başka şekilde izah etmek mümkün değildir. Bu hamlenin AKP’ye verdiği politik zarar kârından daha fazladır.

-         İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kürt Açılımının kısa vadeli önlemlerinin ancak bir bölümünü açıklamakla yetinmiş, orta ve uzun vadeli çözümlere ise ancak yüzeysel atıflarda bulunmuştur.

-         Atalay’ın açıklamalarından çıkarılacak iki husus vardır. Birincisi, AKP Hükümeti TBMM’de bile açıklamaya cesaret edemediği çözüm önerileri için muhalefetten neye “evet” dediğini bilmeden “evet” demesini istemektedir. İkinci husus ise kısa vadeli önlemler çerçevesinde açıklanan birçok önlemin tek başına önemsiz hatta bazıları gerekli görünse dahi birleştiği zaman yarattığı sosyal sinerjinin Türkiye’nin milli/toplumsal birliğine orta vadede ağır darbe indirecek nitelikte olduğudur.

Ümit Özdağ, Atalay’ın “kısa vadeli önlemler” olarak açıkladığı bazı maddeleri de şu şekilde yorumladı:

 

1) TCK’da yapılan bir değişiklikle 18 yaşından küçük çocuklara terör suçlarında yeni uygulamalar getirilecek ve bu çocuklar çocuk mahkemelerinde yargılanacaklardır. Bu doğru bir önlemdir ve muhalefetin de bu önleme karşı çıkması söz konusu olmaz.

 

2) Güneydoğu Anadolu’da polis ve jandarma tarafından yapılan yol aramaları azaltılacaktır. Bunu bir önlem olarak sunmak doğru değildir. Yol kontrollarının nasıl yapılacağı yerel ihtiyaçlara göre belirlenir.

 

3) Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu kurulacaktır. Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu, 1960’ların ABD’sinde veya Irkçı Güney Afrika yönetimi gibi yönetimlerin yeni aşıldığı toplumlarda kurulabilir. ABD, ırkçılığı ilgili ilk yasayı 1875’de İç Savaştan sonra çıkarmıştır.Ancak ABD’de kurumsal ve hukuki ırkçılık devam etmiştir. Hukuki planda ırkçılığın aşılması için ancak 1963’de yeni bir yasa çıkarılabilmiştir.1964’de hala bazı eyaletlerde zencilerin oy verme hakları yoktur. Siyasi ve toplumsal ırkçılık 2008’de seçilen ilk melez başkan Obama’ya rağmen devam etmektedir.  Ancak Osmanlı Devletinin kültürel mirası üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ırkçı bir geçmişi olmadığı için bu tür bir komisyon kurma girişimi özentiden ibarettir.

 

4) Seçim kampanyalarında Kürtçe ve diğer yerel diller/lehçelerde propaganda yapmak mümkün olacaktır. Bu önlem ayrışmacı ve etnikçi siyaseti tahrik edecektir. Bölge partisi kurmanın anayasal bir suç olduğu göz önünde tutulduğunda siyasetinde Türkçe dışında bir dil ile yapılmaya başlaması, yabancılaşma ve kopmaları beraberinde getirecektir.

 

5) İstek olduğu takdirde yerleşim yerlerinde eski isimlerinin verilmesi. Bu önlem doğru uygulandığı takdirde yerinde olabilir. Öncelikle bu önlem Türkiye’nin sadece bir yöresinde uygulanmalıdır. Aksi takdirde ortaya tehlikeli fanteziler çıkabilir. Güneydoğu Anadolu’da da istek olduğu takdirde yerleşim yerlerine sadece eski isimleri verilmelidir.

 

6) Başbakanlık bünyesinde bulunan İnsan Hakları Kurulunun daha özerk bir yapıya kavuşturulması. Bu doğru bir önlemdir ve en kısa zamanda gerçekleştirilmelidir.

 

7) İşkencenin engellenmesi amacı ile Bağımsız Kolluk Şikayet mekanizmasının kurulması. Bu önlemde çok yerinde bir önlemdir ve kısa zamanda yaşama geçirilmelidir.

 

8) Üniversitelerde Kürt Enstitülerinin kurulması. Bilimsel araştırma yapmak kaydı ile üniversitelerde yapılacak her türlü çalışma Türkiye’ye fayda sağlayacaktır.

 

Prof. Dr. Özdağ, Başbakan Erdoğan’ın “PKK ile asla masaya oturmayacağız” sözlerine de, “AKP ile PKK arasında direk olmasa da dolaylı bir müzakere yürüdüğü” değerlendirmesiyle yanıt verdi. Özdağ konuyla ilgili şu noktalara dikkat çekti:

 

“Terörle müzakere sürecini başlatan diğer ülkelerde de, hükümetler doğrudan terör örgütleri ile görüşmeyi çoğu kez tercih etmemişlerdir.

 

Bundan dolayı AKP de, içine girilen müzakere sürecinde PKK ile bir şekilde ilişki içerisine girmiştir. Esasen, gazeteci Hasan Cemal’in Kandil Dağı’nda PKK ile yaptığı görüşmede, Murat Karayılan’ın DTP’ye PKK’yı temsil yetkisini vermesinden sonra, AKP-DTP görüşmeleri başlamıştır. Bu süreci durduran ise, Abdullah Öcalan’ın DTP’den Murat Karayılan’ın verdiği yetkiyi geri alarak, görüşmelerin doğrudan kendisi ile yapılmasını istemesidir. AKP açısından Kürt Açılımının tıkanması burada başlamıştır.”

 

Özdağ, önümüzdeki dönemde, Öcalan’ın siyasal süreç üzerindeki etkisinin artması için PKK’yı yeni terör eylemlerine sevk edebileceği uyarısında bulundu.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.