Protestocular konuştu

Protestocular konuştu

 

 

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi'nde dün `Demokratik açılım' görüşmeleri sırasında dinleyici localarında `Amerikan açılımına geçit yok', `Amerikan ajanlarına geçit vermiyeceğiz' ve `Kahrolsun ABD' sloganları atarak protestoda bulunan üniversite öğrencileri İlkay Akkaya ve Osman Erbil, pişmanlık duymadıklarını söyledi. Sessiz çoğunluğun sesi olmak istediklerini belirten Akkaya, "Türkiye'de milyonların sesi olmak için eylem yaptık" dedi.

 

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi olan Akkaya ile Erbil, Meclis'e CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın davetlisi olarak girdiklerini belirterek, Milletvekili Arıtman'ın eylem yapacaklarından haberdar olmadığını söyledi. Türkiye'de milyonlarca kişinin bu açılıma karşı olduğunu kaydeden İlkay Akkaya, "Bu açılım Türkiye'yi ayrışmaya, bölmeye götürüyor. Sokakta yükselen seslere, sesiz çoğunluğun sesi olmak için Meclis'e gittik. Milletvekili Arıtman'ın davetlisi olarak Meclis'e girdik. Kendisi eylem yapacağımız da haberi yoktu. Ancak orda kayıtsız durmazdık. Bağırıp sesimizi duyurmamız gerekiyordu ve biz de bunu yaptık. Eylemden pişman değiliz, yine olsa aynısını yaparız" dedi.

 

"TÜRK BAYRAĞINA EL KOYDULAR"

 

Meclis'e giderken yanlarında bayrak götürdüklerini kaydeden Akkaya, "Ancak girişte yapılan aramada Türk Bayrağı'na el koydular. Biz Meclis'te Türk Bayrağı'nı açıp eylemi öyle gerçekleştirecektik. Ancak bayrağı içeriye sokmamıza izin vermeyince biz de bağırarak tepkilerimizi dile getirmeye çalıştık" diye konuştu.`Türk-Kürt kardeştir ayrım yapan kaleştir' sözüyle yola çıktıklarını kaydeden İlkay Akkaya, "Bu açılım Türk ile Kürt'ü bir birine düşürdü. Kardeşi kardeşle karşı karşıya getirdi. Milleti ikiye böldü. Biz bu ayrışmaya karşıyız. Kürt ile Türk'ün kardeşçe yaşamasını istiyoruz, ayrışmasını değil" dedi.

 

Akkaya ile birlikmte protesto gösterisi yapan Osman Erbil de eylemi gerçekleştirdikleri için bir pişmanlık duymadığını belirterek şunları söyledi:

 

"Aslında tüm konuşmaları dinleyip Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşması sırasında tepkimizi dile getirmek istiyorduk. Ancak AK Parti Milletvekili Ömer Çelik'in konuşmasını dinleyince dayanamayıp bağırdık. Bu tepkimizde haklıyız. Türkiye'de milyonlarca kişi bizimle aynı fikirde. Sesiz çoğunluğun sesi olduk. Atatürk gençliği olarak susmamız beklenemezdi, bundan sonrada tepkimizi dile getirmeye devam edeceğiz."

 

POLİS DAVACI OLDU

 

Meclis'te gözaltına alındıkları sırada herhangi bir şiddete maruz kalmadıklarını belirten Akkaya ve Erbil, ancak itiş kakış sırasında darbe aldıklarını söylediler.

 

Akşam saatlerinde Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildiklerini ardından da ifadeleri alındıktan sonra serbest kaldıklarını kaydeden Akkaya, "Ancak daha sonra Meclis'te gözaltı sırasındaki itiş kakış sırasında ayağı kırılan kadın polis memuru bizden şikayetçi olmuş. Bu nedenle ikinci kez karakola götürülüp ifademiz alındı. Ardından biz de polis memurundan şikayetçi olduk. İfadelerin alınmasının ardından serbest bıraktılar" dedi. Bu arada Türkiye Gençlik Birliği'nin merkezine gelen Akkaya ve Erbil, eylemleri nedeniyle arkadaşları tarafından tebrik edildi.

(Vatan)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.