Şenol Sunat, Berat Albayrak’a Gıda Bankacılığı Sistemini Sordu

Şenol Sunat, Berat Albayrak’a Gıda Bankacılığı Sistemini Sordu
İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Türkiye’de gıda bankacılığının amacına uygun işleyip işlemediğinin bilinmediğini savunarak, bu konu hakkında Anayasanın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96. Maddeleri uyarınca Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi.
 
Gıda Bankacılığı sisteminin özünü; üretici ve satıcılardan hiçbir bedel ödemeden temin ettiği malları, köprü vazifesi görerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırma olduğunu belirten Sunat, sosyal yardımlaşma için önemli bir işlev olduğunun da altını çizdi.   
 
Soru önergesinde, “5035 Sayılı Kanun’la Gelir Vergisi Kanunu’nun 40 ve 89. Maddeleri ile Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. Maddesinde yapılan değişikliklerle mükellefler, gıda bankacılığı kapsamında yaptıkları bağışları gelir ve kurumlar vergisi matrahlarından indirebilmekte olup; ayrıca, bu kapsamda yaptıkları teslimleri KDV’den istisna edilmiştir. Diğer yandan; 5281 sayılı Kanunun 43/8 inci maddesiyle yapılan değişiklikle; gıda yanında temizlik, giyim ve yakacak maddeleri de kapsam içine alınmıştır” diyen Sunat, Türkiye’de gıda bankacılığının amacına uygun işleyip işlemediği konusunun bilinmediğini ifade ederek bu kapsamda şu soruları yöneltti:
  1. Son 5 yılda fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara bağışta bulunan gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri kimlerdir? Ne tutarda bağışta bulunmuşlardır? 
  2. Bu kapsamda, son 5 yılda bağışta bulunulan dernek ve vakıflar hangileridir?
  3. Yardımlar yerini bulmakta mıdır? Kontrolleri nasıl yapılmaktadır? Bu yardımlar yurt içinde mi yurt dışında mı dağıtılmaktadır? Kaç kişi yararlanmaktadır?
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.