Sinan Oğan: Ermenistan Metsamor Nükleer Santrali Türkiye'nin yanı başındaki saatli bombadır

Sinan Oğan: Ermenistan Metsamor Nükleer Santrali Türkiye'nin yanı başındaki saatli bombadır

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Kars'ın Kurtuluşunun 92. Yıldönümü nedeniyle parlamentoda basın toplantısı düzenledi. 

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, "Kars bizim gazilik unvanı alan ilk ilimizdir; ama hiçbir zaman bu özelliği ile ne yazık ki öne çıkamamıştır. 1855 yılının 29 Eylül günü, yine silahlı Rus kuvvetlerinin saldırısı karşısında kazanılan zafer sonucu serhat şehrimiz Kars Sultan Abdülmecit tarafından "Gazi" unvanına layık görülmüştür." dedi. 

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, sözlerine şöyle devam etti: 

"Bilindiği üzere, 30 Ekim 2012 tarihi Gazi Karsımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıldönümüdür. İşgalci kuvvetlerin ortasında kalan Anadolu'nun savunması son derece çetin şartlar altında yapılmış; ama Türk milletinin birliği ve beraberliği her zaman olduğu gibi geçmişimizde de yabancı güçlere verilen en güzel cevap olmuştur. 

Güzide ilimiz Kars da bu bağlamda tarih boyunca kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, yılmamış ve dimdik ayakta durmuştur. Kars, Kafkasya'daki şanlı mücadelesinin sonucu hem milletimize düşman karşısında güven aşılamış, hem Türk bayrağı altında huzur vermiştir. 

Birinci Dünya Savaşı'nda kentteki Türk nüfus tekrar hedef alınmıştır. Büyük bedeller ödeyen Kars halkı, ne olursa olsun toprağını, bayrağını ve değerlerini dış güçlerin eline bırakmamıştır. 

Müthiş bir kurtuluşa imza atan Kars halkı, en güzel imzasını da gökyüzüne Kars Kalesi'ne besmele ile çekilen al bayrağımızla atmıştır. Bunlara ek olarak, Kars'ın kurtuluşu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk resmi zaferi olması sebebiyle Ankara'daki milli iradeyi güçlendirmiştir. 

Kars, bağımsızlığın milletimizin ayrılmaz bir parçası olduğu mesajını tüm netliğiyle bütün yurda göndermiştir. Şanlı İstiklal Savaşı, böylece ilham kaynaklarından birini de Kars'tan almıştır. 

Kars bizim Gazilik unvanı alan ilk ilimizdir; ama hiçbir zaman bu özelliği ile öne çıkmamıştır. 1855 yılının 29 Eylül günü, yine silahlı Rus kuvvetlerinin saldırısı karşısında kazanılan zafer sonucu serhat şehrimiz Kars Sultan Abdülmecit tarafından "Gazi" unvanına layık görülmüştür. 

Yaklaşık 54 bin askerden oluşan Rus ordusunu dize getiren Kars halkına Gazilik unvanının yanı sıra altın, gümüş ve bronz madalyalar verilmiş, hatta Kars halkı belli bir süre boyunca askerlikten ve vergiden muaf tutulmuştur. Altın madalya şu an Topkapı Sarayı'nda, bronz madalya ise Kars Valiliği'nde bulunmaktadır. 

Gazi Kars'ın kahraman halkı artık, bu unvanlarının kendilerine haklı olarak tekrar verilmesini istemektedirler. Böyle bir iktidarın Kars'a "Gazi" unvanını vermemesi de şaşırtıcı değil. Ama buradan bir çağrı yapıyorum AK Parti yetkililerine, gelin Kars'ın hakkını verin, unvanının verin. Gelin gazilerimize sahip çıkalım. Gelin bir nebze de olsa birlikte şehit ailelerimizin yarasına merhem olmaya çabalayalım. 

Şehitlerimiz canını, başka bir yer için değil Türkiyemiz için, bizim için verdi. Gazilerimiz kendini bu vatan için feda etti. Kars, Türk milleti yıkılmasın diye cefa çekti.


Iğdır Milletvekili Oğan düzenlediği basın toplantısında Kars'taki Afgan mültecilerin çok zor şartlarda yaşadığını da ifade etti. Kurban Bayramı'nda Kars'a gittiğini ve 500 Afgan mültecinin yaşadığı yeri ziyaret ettiğini anlatan Sinan Oğan, "Ben böyle bir manzarayı hayatım boyunca görmedim. O kadar kötü şartlar içindeler ki hastalık diz boyu" diye konuştu. 

Türkiye'nin kapısının, çalan herkese açık olduğunu dile getiren Oğan, "Mültecinin iyisi kötüsü olur mu, mülteciler arasında ayrım yapılabilir mi? Suriyeli mülteciler iyi, diğerleri kötü' diyebilir miyiz? Ama deniyor" dedi.

Kars'ta 500 Afgan mültecinin durumuna değinen Oğan, Suriye'yi mültecilere her türlü imkanının sağlanmasına rağmen Afgan mültecilere hiçbir imkanın sağlanmadığını, Afgan mültecilerin durumunun içler acısı olduğunu, hastalıkla boğuştuklarını söyledi. Oğan, "Üzülerek söylüyorum ki ben hayatım boyunca böyle bir şey görmedim" dedi.

Ermenistan'daki Metsamor Nükleer Santrali'nin Türkiye'yi tehdit ettiğini de savunan Oğan, santrale 16 kilometre uzaklıktaki Iğdır'daki ölüm olaylarının neredeyse tamamının kanserden kaynaklandığını savundu. Santralin 1988 yılında sızıntıya yol açan kazadan 2 yıl sonra tekrar açıldığını kaydeden Oğan, bunun örneğinin dünyada olmadığını dile getirdi. 

Alper Durmaz - Meclis Haber
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.