Son anket sonuçları ne diyor? AKP, CHP, MHP, İYİ Parti, Davutoğlu...

Son anket sonuçları ne diyor? AKP, CHP, MHP, İYİ Parti, Davutoğlu...
Başbakan Ahmet Davutoğlu, genel başkanı olduğu Gelecek Partisi'ni resmen ilan etti.

Kurucular Kurulu'nda dikkat çeken isimler yer alırken, listenin çoğunluğunu AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve daha çok iktidar partisi tabanına hitap eden isimlerin oluşturduğu görüldü.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre; öne çıkan anket şirketlerinin yöneticileri Davutoğlu'nun kurduğu partinin ardından oluşacak süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

'LİSTEDEKİ KÜRT VE ALEVİ SAYISI YETERLİ DEĞİL'

154 kurucu üyeyle yola çıkan Gelecek Partisi, çınar yaprağı ve yeşil rengin ağırlıklı olduğu bir amblemle seçmenlerin karşısına çıktı. Partinin kurucular kuruluna ilişkin, “Fena olmayan bir liste” yorumunu yapan MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, kurucular kuruluna ilişkin, “Karadenizli isim sayısını az buldum. Daha fazla Alevi olmasını beklerdim. Kürt sembolik isimler de sınırlıydı” yorumunu yaptı.

AKP’de il başkanlığı ya da milletvekilliği yapmış siyasetçilerin ağırlıklı olduğu bir fotoğrafla karşılaşıldığını ifade eden Kulat, “Bu isimler genellikle haklarında şaibe olan isimler değiller. AK Parti’nin son dönemde çok fazla ithama muhatap olduğu yolsuzluk, hırsızlık gibi sorunları olan isimler değiller. Daha saf kalmış isimler olarak gördüm” dedi.

‘ALİ BABACAN VE DAVUTOĞLU AK PARTİ OYLARINA ZARAR VERECEK’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son iki seçimde yüzde 51.6 ve 52.4 oy aldığını hatırlatan Kulat, yeni kurulan partilerin en az yüzde 2.4 oy alacaklarını ve belirleyici konuma gelebileceklerini söyledi.

“Yeni kurulan siyasi partilerin AK Parti’ye az ya da çok zararı olacak” diyen Kulat, bu partilerin siyasete olası etkilerine dair şunları kaydetti:

“AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayının seçilme şansı azalacak. Çünkü AK Parti, MHP dışında ittifak ortaklarına kapalı bir duruş sergiliyor. Bunun ötesinde seçim sürecinde insanların bir alternatifleri yoktu. En son yerel seçimde MHP’yi kısmi alternatif olarak gördüler. Milli Görüş çizgisindeki kişilerin de MHP’ye karşı bir ön yargıları söz konusu ama liberal AK Partililer MHP’ye kaydılar. Şimdi AK Parti’nin iki tane alternatifi var. Eğer AK Parti kendisini toparlayamazsa muhafazakâr AK Partililer önemli ölçüde Davutoğlu’nun yanında yer alırlar. Daha liberal insanlar ise Ali Babacan’a yönelebilirler. Babacan’a yönelme konusunda AK Parti dışında diğer partilerden de kopmaların olacağını düşünüyorum.”

‘İKTİDARIN DEĞİŞİMİNDE ÖNEMLİ BİR KONUMDA OLACAKTIR’

Ahmet Davutoğlu’nun partinin kuruluş sürecinde iyi bir iletişim yöntemi seçtiğini belirten Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, “Gerilimler üzerinden de olsa sürekli gündemde oldu. Kişi profili olarak çok fazla büyük siyasetçi diye tarif edilen isimler yeni partide yok ama zaten siyasetin artık böyle büyük isimlere ihtiyacı yok” dedi.

Parti amblemi ve isminin akılda kalıcı olduğunu ifade eden Özkiraz, “Ahmet Davutoğlu’nun partisinin çok büyük oylar alacağını düşünmüyorum. Fakat aldığı oy ne olursa olsun Cumhur İttifakı’ndan alacağı için bloklar arasında geçiş önemli. İktidarın değişiminde de Davutoğlu’nun partisi önemli bir konumda olacaktır” yorumunu yaptı.

‘BABACAN EKİBİ DAHA GENİŞ SEÇMENE HİTAP EDECEK’

Ali Babacan’ın parti çalışmalarının devam ettiğini ve AKP içerisinden gelen isimlerle yeni bir partinin daha ortaya çıkacağını ifade eden Özkiraz, yeni siyasi partilerin gelecekteki etkileri üzerine ise şunları söyledi:

“Ali Babacan’ın partisinde daha çok AKP’li büyük siyasetçi denilen isimler yer alıyor. Davutoğlu’nun partisinde ise teşkilatın tam göbeğinden, çekirdeğinden isimler var. AKP’yi teşkilat anlamında asıl yıpratacak isim Ahmet Davutoğlu. Ahmet Davutoğlu sallar, dökülenleri Ali Babacan ekibi toplar. Ali Babacan ekibi daha çok endişeli AKP’lilere hitap eden bir ekip. Davutoğlu tabanıysa AKP’nin yaptıklarından çok, AKP’nin Davutoğlu’na yaptıklarından şikayetçi olan bir ekip. Babacan ekibinin daha geniş bir seçmene hitap edeceğini düşünüyorum. İki kurulan parti de AKP tabanından, hükümeti değiştirmeye ve Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmemesine yetecek oyu alacaklardır.”

‘DAVUTOĞLU AK PARTİ’Yİ MUTLAKA ETKİLEYECEKTİR’

GENAR Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş’a göre yeni kurulan partilerin hayalinde AKP’nin yakaladığı başarı var.

İYİ Parti’nin kurulduğu dönem CHP’den oy alacağının düşünülmediğini, fakat seçimlerde bu tablonun tam tersi yaşandığını ifade eden Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Davutoğlu’nun partisi doğrudan AK Parti tabanına odaklı. İYİ Parti kurulduğu zaman CHP’den hiç oy alacağı düşünülmüyordu. Ama ciddi anlamda oy aldı. Davutoğlu da AK Parti’yi mutlaka etkileyecektir. Bu etkinin ne kadar olacağını zaman gösterecek. Türkiye toplumu şu an daha çok AK Parti’nin ne yapacağına odaklanıyor. Onu tartışıyor ve onu konuşuyor. AK Parti’nin yüzde 40 üzerindeki oyu MHP’ye kaydı ve esnek tabanı bir yere hareket etti. 38-40 bandının hareket etmesi zor gibi duruyor. Zamanla ne olacağını ve yeni partilerin alacağı oy oranlarını göreceğiz”
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.