Stoltenberg: Erdoğan ile görüştüm, sorun üzerinde çalışıyoruz

Stoltenberg: Erdoğan ile görüştüm, sorun üzerinde çalışıyoruz
​NATO Genel Sekreteri Jen Stoltenberg, Londra'da yapılan NATO Liderler Zirvesi'nden önce gazetecilere açıklamada bulundu.

Stoltenberg, ABD'nin YPG, PYD ve PKK'nın tehdit olarak yer aldığı plana karşı çıkması üzerine, Türkiye'nin de NATO'nun Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planını onaylamamasıyla ortaya çıkan sorunun çözümü için çalışmaya devam ettiklerini ifade etti. 

Baltık ülkeleri ve Polonya dahil tüm müttefikleri korumak için uygulamada olan planlar bulunduğunu belirten Stoltenberg, "Bunun da ötesinde sadece planlarımız yok askeri güçler de var. Tarihimizde ilk kez Baltık ülkelerini korumak için sahada savaşa hazır kuvvetler var" dedi.

Savunma planlarının güncellemesine ilişkin soruna çözüm bulunacağı konusunda emin olduğunu kaydeden Stoltenberg, "Dün gece bu sorunu Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüştüm. Konuştuğumuz bu dakikalarda sorun üzerinde çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Öte yandan Sputnik'in aktardığı habere göre, Stoltenberg, “Yunanistan da Türkiye de iki değerli müttefik ve her ikisi de ortak güvenliğimize katkıda bulunuyor. Birtakım anlaşmazlıklar var ve bu farklılıkları ele almaya çalışan ikili temasları memnuniyetle karşılıyorum” dedi ancak NATO’nun bu karşılıklı temasların bir parçası olmadığını vurguladı.
Stoltenberg’e, NATO’nun Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetlerinden rahatsız olup olmadığı da soruldu. Bunun üzerine Stoltenberg, ittifakın başarılı sayılmasındaki sebeplerden birinin de bölgedeki ‘bütün zor sorunlara dahil olmaması’ olduğunu belirtti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.