Tarımdaki Kara Tablo Ürkütüyor

Tarımdaki Kara Tablo Ürkütüyor
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu'nda yapmış olduğu konuşmada, ekonomik kriz sebebiyle ciddi mağduriyet yaşayan çiftçilerin kamu borçlarının faizlerinin silinmesi gerektiğini söyledi.

GÜRER, ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu'nda söz olarak, çiftçilerin sorunlarını gündeme getirdi.

ÇİFTÇİLER İCRA KISKACINDA

AK Parti iktidarının, artan girdi fiyatlarıyla borçları artan çiftçi ve besicilere gereken desteği veremediğini belirten Gürer, 7 bin 531 olan icra takibindeki çiftçi sayısının katlanarak arttığına dikkat çekti.

15 BİN LİRALIK ELEKTRİK BORCU FAİZLE 75 BİN LİRAYA ÇIKTI

TEDAŞ'in özelleştirilmesinden önce tarımsal sulamadan kaynaklanan enerji borcu bulunan çiftçilerin, önceki dönemlere ait borç faizlerinin de gederek arttığını belirten CHP Milletvekili Gürer, "Tarımın sürebilmesi için çiftçilerin TEDAŞ özelleştirme öncesi borçlarının faizleri bir an önce silinmelidir. Örneğin 15 bin lira olan çiftçi borcu 75 bin liraya çıkmış durumdadır. Çiftçiler bu nedenle oldukça mağdurdur.

İKTİDAR, ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINA EĞİLMELİDİR

Niğde Milletvekili Gürer, Çiftçilerin kamu borçlarının faizlerinin silinmesinin de ihtiyaç hâline geldiğini ifade ederek, "Çiftçi ve besicilerin mağduriyetlerini giderecek düzenlemeler bir an önce sağlanmalı ve onların sorunlarına iktidar ciddi anlamda eğilmelidir.

2019 ZOR BİR YIL OLACAK

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer 2019 sene üretici ve tüketici için zor bir sene olacağını söyledi. Üreticilerle görüşen Gürer, girdi fiyatlarındaki artışın doların yükselişiyle artığını, kısmen dolardaki düşüşe rağmen elektrik, tohum, gübre ve ilaca yapılan zamlarda gerileme yaratmadığını, bunun yansımasının 2019 sene için ekim yapan çiftçiye yansıyacağını  belirtti. 

Gürer, "Girdi fiyatlarında artış fiyata yansıyacak, aracılık sistemi fiyatı katlayacak, tüketici daha pahalı ürün alacak, yaşam dar gelirli için zorlaşacak, çözüm girdi fiyatlarının düşmesini sağlayacak düzenlemelerin yapılmasıdır.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.