"Tasarı geçerse elçi çağrılabilir"

"Tasarı geçerse elçi çağrılabilir"
1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlayan Ermeni tasarısı, bugün ABD Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komitesi'nde oylanacak. Gelişmeleri izleyen Ankara, "Büyükelçiyi geri çağırmak da dahil her seçenek masada" mesajı verdi.

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde gündeme alınan 1915 olaylarına ilişkin yasa tasarısına ilişkin olarak, "Herkesin Türk-Amerikan ilişkilerinin kapsamlı çerçevesini, bölgesel ve küresel barışa katkı potansiyelini göz önünde bulundurmasında fayda var" dedi.

Davutoğlu, bazı Türk heyetlerinin ABD'de bulunduğunu da anımsatarak, "ABD'li muhataplarımız gerek yönetim gerekse Kongre düzeyinde bizim tutumumuzu, yaklaşımımızı çok iyi bilmektedirler. Girişimlerimizde bu açık bir şekilde ortaya konmuştur. Türk-Amerikan ilişkileri belki de tarihinin stratejik bakımdan en fazla işbirliği ihtiyacı içinde olunan çok önemli bir dönemini yaşamaktadır. Dünyada değişik bölgelerde hangi dosyayı açarsanız açın, küresel alanda hangi dosya ile ilgilenirseniz ilgilenin Türk-Amerikan ilişkilerine duyulan ihtiyacı fark edersiniz" dedi.

Davutoğlu, Türkiye ve ABD, Minsk Grubu üyeleri, Ermenistan ve Azerbaycan'ın dostça bir araya geldiklerinde bütün bu sorunları aşıp bölgeye kalıcı barışı getirebileceğini belirterek, "Bugün öyle bir noktadayız ki bu kalıcı barış vizyonunu gerçekleştirecek adımlarla, bu barış vizyonunu riske edecek adımlar karşı karşıya durmaktadır. Biz birinci yönde adımların atılmasının gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda da çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Davutoğlu'na "büyükelçiyi çağırmak" seçeneği de soruldu, ancak Dışişleri Bakanı net bir cevap vermedi, "Herkesin bazı süreçleri göze alması lazım" dedi.

Zira, Ankara'da "büyükelçiyi geri çağırmak seçeneği" de masada.

Washington ile Ankara arasındaki tansiyon yüksek. Zira, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının kabulünu öngören 252 nolu tasarının görüşülmesine sadece saatler var.

Tasarı, Amerikan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde bugün oylanacak. Komite üyelerinin çoğunun hala "kararsız" gibi görünüyor ancak, tasarının geçmesi olasılığı yüksek.

Kritik oylama öncesi taraflar, hem Türk hem de Ermeni tarafı Washington'da kulis yapıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan başkanlığındaki Türk heyeti, hem Obama yönetimine yakın isimlerle hem de Kongre üyeleriyle görüşerek, tasarının geçmesini engellemeye çalışıyor.

Oylama öncesi ABD'deki Türk dernekleri de boş durmadı. Washington Post gazetesine tam sayfa ilanla Obama yönetimine çağrıda bulundu. Çağrıda, "Tasarı, trajedinin tek taraflı bir yorumunu zorla kabul ettirmeye yönelik. Tarihi kanunlaştırmaya çalışıyor" denildi.

Türkiye'yi destekleyenler...

Türkiye'ye destek verenler sadece ABD'deki Türk dernekleri değil.

ABD'nin önde gelen savunma şirketleri de Kongre üyelerine tasarıya hayır demeleri çağrısında bulundu. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Demokrat Başkanı Howard Berman'a gönderilen ortak mektupta Türkiye ile yapılan savunma ticareti hatırlatıldı, "Tasarının komiteden geçmesi ilişkilerde çatlağa yol açar amerikalıların iş faaliyetlerini baltalar" denildi

Amerikan Havacılık Sanayisi Birliği de ayrı bir mektupla ABD Temsilciler Meclisi'ne uyarıda bulundu.

Bundan önceki tasarıların reddinde Türkiye'nin yanında yer alan ABD'deki Yahudi lobisi ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos çıkış sonrası bu kez aktif bir kampanya yürütmüyor.

Yahudiler çoğunlukla sessiz

Önde gelen bir çok Yahudi kuruluşu sessiz kalmayı tercih ederken, Ulusal Güvenlik için Musevi Enstitüsü JINSA ise, Türkiye'ye destek veren bir açıklama yaptı. Açıklamada, tasarının reddedilmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye ve Türkiye'ye destek veren taraflar, çalışmalarını sürdürürken ABD'deki Ermeni lobisi de tasarının kabulü için bastırıyor. Amerikan Ulusal Ermeni komitesi, 'Türkiye'nin susturma kampanyasına son verin' adlı kampanya ile Kongre'yi tasarıyı  kabul etmeye çağırdı.

Tüm bunlar olurken, başkan olmadan önce 'soykırım'ı tanıyacağı sözü veren Amerikan Başkanı Barack Obama ise sessizliğini koruyor. Ama Beyaz Saray'dan gelen sinyaller kötü. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Basın Sözcüsü Mike Hammer, Obama'nın 'soykırım' konusundaki bakışının değişmediğini söyledi. Bu da Obama'nın tasarının geçmemesi için devreye girmeyeceği yönünde yorumlanıyor.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.