Trump’tan Erdoğan’a bir mektup daha

Trump’tan Erdoğan’a bir mektup daha

Yeniçağ’dan Serkan Talan’ın haberine göre ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a skandal bir mektup daha yolladığı iddia edildi. Trump mektubunda, Türkiye’nin S-400 füze savunma sisteminden vazgeçmemesi durumunda yaptırım uygulayacaklarını, eğer Türkiye’nin alınan S-400’leri aktif hale getirmemeyi kabul etmesi durumunda F-35 projesine yeniden dahil edilebileceğini sözlerine ekledi.

Middle East Eye adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklar, Trump’ın yeni mektubunun Erdoğan’ı ikna etmediğini ve Erdoğan’ın S-400’ler konusunda ısrarcı olduğunu belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Trump’ın söz konusu mektubuna yanıt vererek, ABD ile S-400 konusunu ön şartlara bağlı olarak görüşmeyeceğini söyledi. Erdoğan, ayrıca S-400’lerin ve F-35’lerin Türkiye’nin savunmasını birlikte güçlendireceğini belirterek, ABD ile ortak komisyon önerisini yineledi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ABD Başkanı Trump ile 13 Kasım’da Washington’da görüşeceğini açıklamıştı. Erdoğan’ın ABD’ye gidip gitmeyeceği bir süre belirsizliğini korumuştu.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.