Türkiye ile İran arasında yeni sınır kapısı

Türkiye ile İran arasında yeni sınır kapısı

İran ve Türkiye 'Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği' toplantısında yapılan müzakerelerde Iğdır'da Boralan Sınır Kapısı'nın ve Sınır Ticaret Merkezinin açılması için protokoller imzalandı.

Türkiye-İran Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği Toplantısı, Iğdır Valiliği ve Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde iki gün sürdü. Toplantı, alınan kararların altına atılan imzalarla sona erdi.

Iğdır Valisi Saffet Karahisarlı yaptığı açıklamada iki ülke için önemli kararlar alındığını belirterek, "İlimiz için şu müjdeyi verebilirim; Iğdır ile Maku arasında bir hudut kapısı açılması ve bu hudut kapısının etrafında bir sınır ticaret merkezi oluşturulması kararını aldık. Türkiye olarak bizim önerimiz Dilucu Sınır Kapısı'dır. İran tarafı da bunu kendi üst makamlarına ilecek. Önümüzdeki günlerde iki ülke teknik heyetleri gelerek incelemelerde bulunacak ve en uygun yeri karar verecek" dedi.

Karahisarlı, ilişkilerin daha iyi gelişmesi için Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına karar verildiğini belirtti.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.