Vali himayeli, DTP destekli “Kürt Kadın Kongresi”

Vali himayeli, DTP destekli “Kürt Kadın Kongresi”

Hakkari Üniversitesi tarafından Kürt Kadın Kongresi düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan kongreye Hakkari Valisi Muammer Türker, DTP’li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Hakkari Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli, Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, dışarıdan bazı konuklar, gazeteciler ve öğretim görevlileri katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardında bir konuşma yapan Prof. Dr. İbrahim Belenli, konuşmasına Kürtçe olarak başladı.

 

Belenli, "Hakkari çok sorunları olan bir il. Yoksulluk toplumu ağır bir şekilde eziliyor. Yoksulluk karşılıklı etkileşim halinde güvenlik sorunları var. Birbirlerini besliyor ve büyütüyor bu iki olumsuzluk. Diğer yandan Kürtlerin kültürel hakları konusundaki talepleri, kendi dillerini ve kimliklerini özgürce ifade etme talepleri var. Ülkemizin yarınlara daha güçlü bir ülke olarak devam etmesi için vatan birliği kadar halkın birlikteliği de Gerekli. Kendi iç sorunlarımız için harcadığımız kaynak ve enerjimizi büyüme v gelişmeye harcamamız gerekiyor. Üniversiteler bu konuda bilgi birikimi oluşturarak yöneticilerimize karar vermede yardımcı zemin oluşturmakla yükümlüdür. Kürt kadın kongresi işte bu yükümlülüğü yerine getirme çabalarının bir parçasıdır. Niçin Kürt kadını denirse cevap herhalde şöyle olmalı. Çünkü Kürtlerle ilgili en az bilinen konu bu "Şer şer e çi jin e, çi mer e, jin nava civatê de ye" (Aslan aslandır ne kadın ne erkek, kadın toplumun içindedir" dedi.

 

Bölge insanının onlarca yıldır yaşadığı olumsuzluklar en büyük yükün kadınların üzerine yüklendiğini belirten Belenli, çözüme giden yolda Kürt kadınını incelemenin büyük bir aşama olacağını söyleyerek zorunlu göç sonucu doğal ortamdan kopmuş şehirde dar bir yerde yaşamak zorunda yoksulluğun ve çocuklarını doğru dürüst besleyememenin acısını yaşamakta olduklarını söyledi.

 

Belenli, "Erkek egemen toplumun baskısı ile sosyalleşmeden iyice uzak kalmış. Dağa çıkan oğluna mı yansın işsiz kocasına mı yansın farkında bile olmadığı karşılanmamış ihtiyaçlarına mı üzülsün. Geleneksel kültürüne bağımlılık ile modemleşme arasındaki çatışmada nerde yer alsın içinde belki her ikisine de yakınlık duyuyor. İşte bu cenderede Kürt kadını batıdaki hem cinslerine göre çok daha fazla siyasete ilgi duyuyor. Aşiret yapısını v geleneksel ataerkil kültürün baskılayıcılığı kamusal alanda yaşadığı iletişim sorunlarının ağırlığı altında şaşırtıcı bir dışı dönüklük. Biz ilgiye ve incelemeye aday bir konu olarak gördük. Bu kongre için bu düşüncelerle yola çıktık. Kongre konusunda 15 konu başlığı belirledik" şeklinde konuştu.

 

Belirledikleri 15 konu hakkında da detaylı bilgiler veren Belenli şöyle devam etti: "Kürt kadınının sosyal statüsü, bölge ekonomisi ve kadın (kadınların ekonomik özgürlükleri), Kürt sorunu-Kürt kadını etnik kimlikleri, Kürt kadını, töre ve şiddet, aile içi iletişim becerileri, insan hakları, demokrasi ve bölge kadınına yansımaları, sosyal hizmetler, sosyal yardımlar ve yoksulluk sürecinde kadın, siyaset-kadın etkileşimi, kadınların siyasi tercihleri ve bu tercihleri yönlendiren etkenler, hukuki-adli-idari sürçlerde Kürt kadını, bölge kadınının anne yüzü (çocuk yetiştirme tarzları), göz etkisi ile ketsel oyum ve sosyal ilişkilerde kadın, Kürt kadını, erken yaşta evlilik ve çok eşlilik, Kürt kadını ve sanat ve tarihte Kürt kadını. Kongremiz kesinlikle bir siyasi platform değildir. Burada bilim insanları olarak bizler bu konuyu enine boyuna tartışacağız. Size kesinlikle garanti ediyorum ki bir çok konuda farklı düşünceler olacak ve anlaşma olmayacak. Zaten bilimin güzelliği de burada. Farklı görüşlerimizi ortaya koyup gerçeğe ışık tutmaya katkıda bulunacağız. Hakkari Üniversitesi özgür ve güvenli üniversite ortamını hem üretim ve araştırma personeline hem de öğrencilerine sunmak üzere yola çıkmıştır. Hakkari üniversitesinin ilk bilimsel toplantısı olan kongremize katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz."

 

VALİ TÜRKER: HAKKARİ NÜFUSU GENÇLERDEN OLUŞUYOR

 

Hakkari Valisi Muammer Türker, nüfus istatistiklerine göre Hakkari nüfusunun yüzde 50'si 19 yaş ve altı genç ve çocuklardan oluştuğunu belirtti.

 

Türker, "Nüfusun diğer oranı ise 14 yaş ve bebek ve çocuklardan oluşuyor. Özelikle çocuğa bakma yükümlülüğünün daha çok kadının omuzlarında olduğu bir yapı içersinde kadına düşen rol onların çocukları geleceğe hazırlamak, eğitimleri ile ilgilenmek, fiziki yapıları ile ilgilenmek sorumluluğunun ne kadar büyük olduğunu ortaya koyuyor. Diğer taraftan ekonomik sıkıntılarla boğuşan bir kentte kırsal bir ilde kadının daha çok kazan kaynatma sorumluluğu taşıyan bir cins olarak ne kadar ağır bir yükle karşı karşıya kaldığını gösteriyor. O yüzden aslında Kürt kadını ama bölgedeki kadınlarla ilgili konveks gücü verecek. Kadınların katkıları ve beklentileri ile ilgili toplumsal hayattaki yeri ile ilgili bize ciddi katkılar sunacaktır" dedi.

 

DTP’Lİ BAŞKAN MEMNUN

 

Hakkari Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu ise, Hakkari Üniversite böyle bir anlamlı bir kongre girişiminde bulunması ve yapmasından dolayı kendilerine teşekkür ettiğini belirtti.

 

Halkın “Kürt Kadın Kongresi”ne ilgi göstermemesi ise dikkat çekti. Salonun yarısı boş kaldı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.