Yaşananlar Hukuksuzluk Buzdağının Yeni Bir Parçası

Yaşananlar Hukuksuzluk Buzdağının Yeni Bir Parçası

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yargıdaki dinleme iddialarına ilişkin, ''Başsavcı ve Yargıtay'ın dinlenmesi, Türkiye'deki hukuksuzluk buzdağının ortaya çıkmış yeni bir parçasıdır ve sadece bir bakanın haddini aşmasını değil, iktidara hakim olan genel bir zihniyeti yansıtmaktadır'' açıklamasında bulundu.
CHP Genel Merkezi Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, Baykal’ın Yargıtay’ın ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının dinlenmesiyle fiziki takibe alınması konusunda Star TV’ye bir açıklama yaptığı ifade edildi. Baykal açıklamasında, “Türkiye’de son zamanlarda hukuk’a, Anayasa’ya, Demokratik Geleneklere Tamamen ters düşen ihlal ve uygulamalara tanık oluyoruz. Yargıtay’ın ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın dinlenmesiyle, fiziki takibe alınması ise bardağı taşıran son damla olmuştur” diye konuştu.

-“WATERGATE SKANDALINDAN ÇOK DAHA VAHİM BİR HUKUKSUZLUKTUR”-

Bu olayı ABD’deki Watergate skandalından çok daha vahim bir hukuksuzluk şeklinde değerlendiren Baykal, açıklamasında şunları söyledi:
“Ne yazık ki bir hukuk devleti olan ülkemizde Başsavcı Yardımcıları, Başsavcıyı dinleme ve izleme kararı aldırabilmektedir. Bu imtiyazlı durumu onlara kim sağlamıştır. Hem hukuku, hem de hukuki hiyerarşiyi ihlal eden bu davranışları için, nereden, kimden güç almaktadırlar? Yargıtay santralinin dinleniyor olması da Yargıtay’ın üstünde bir güç mü var, varsa bu hangi güç sorusunu akla getirmektedir. Devlet hesap vermeyen, Ne olduğunu bilinmeyen gizli bir örgütün tutsağı haline dönüştürülmektedir. Hiç kuşkusuz bu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki watergate skandalından çok daha vahim bir hukuksuzluktur.”

-“İKTİDAR BÜTÜN ANAYASAL KURUMLARLA HESAPLAŞMADA”

Baykal, “Bütün bunların arkasında ise, Anayasa Mahkemesi tarafından iktidar partisinin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olarak mahkûm edilmesi gerçeği yatmaktadır” diyerek, “Anayasa Mahkemesi’nin bu kararından sonra, Ne yazık ki iktidar partisi Anayasa doğrultusunda davranma, anayasa çizgisinden hareket etme gibi bir çabaya girmedi. Tam tersine, laiklik karşıtı eylemelerin odağı bir parti olarak, başta yargı olmak üzere, bütün Anayasal kurum ve kuruluşlarla hesaplaşma, onları iktidar partisinin anayasa çizgisi ile çelişen konumu içinde sindiren, bu fiili durumu hazmetmiş kurumlar haline dönüştüren bir metamorfoz yaşatmaya çalıştı” şeklinde konuştu.
Baykal ayrıca, “Başsavcı ve Yargıtay’ın dinlenmesinin, Türkiye’deki hukuksuzluk buzdağını ortaya çıkmış yeni bir parçasıdır ve sadece bir bakanın haddini aşmasını değil, iktidara hakim olan genel bir zihniyeti yansıtmaktadır” dedi.

(ANKA)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.