Yokuş: Bu bütçeden sonra zincirleme ölümlerden endişe ediyoruz

Yokuş: Bu bütçeden sonra zincirleme ölümlerden endişe ediyoruz
Yeniçağ'dan Fatih Erboz'un aktardığı habere göre, son günlerde artan intihar vakaları toplumun tüm kesimlerinde endişe yaratıyor. İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Cinnet hali bu. İntihar eden kişi aile bireylerinin hepsini birden yok ediyor. Yani bir mektup bırakırdı kişi eskiden, ailesinin güvenin isterdi. Şimdi ise böyle bir batağa düşürülmüş ki insanlar, sonuçta bu batağın gerisinde ailesini de bırakmak istemiyor. Hep beraber gidelim der gibi intihar vakaları yaşanıyor. İktidarın, Meclisin bunu ciddi anlamda değerlendirmesi gerekiyor. Bu sadece fakirlik değil zaten. İnsanlar kazancını kaybetmiyor, geleceğini de kaybettiği için bu yola başvuruyor" dedi.

İntiharların nedenini ekonomik olduğunu ve son intiharların bunu gösterdiğini ifade eden Yokuş, " Çok tehlikeli bir yol. Artık iflaslar, ticari hayattaki sıkıntılar, insanları cinnet noktasına getirmiş. Cinnet hali bu. İntihar eden kişi aile bireylerinin hepsini birden yok ediyor. Yani bir mektup bırakırdı kişi eskiden, ailesinin güvenin isterdi. Şimdi ise böyle bir batağa düşürülmüş ki insanlar, sonuçta bu batağın gerisinde ailesini de bırakmak istemiyor. Hep beraber gidelim der gibi intihar vakaları yaşanıyor. İktidarın, Meclisin bunu ciddi anlamda değerlendirmesi gerekiyor. Bu sadece fakirlik değil zaten. İnsanlar kazancını kaybetmiyor, geleceğini de kaybettiği için bu yola başvuruyor. Hayatı çıkmaza girmiş. Ölümden başka bir seçeneğim kalmadı diye düşünüyor. Ailesi içinde bunun geçerli olduğunu düşünür olmuş. Bugünkü tablo bu" diye konuştu.

"KAOS VE TOPLUMSAL ÇÖZÜLME ÜRKÜTÜYOR"

Türkiye'de alaşık olunmayan bir durumun da otaya çıktığını belirten Yokuş, unları anlattı: " siyanür ya da kimyasal maddeye insanlar nasıl ulaşıyor bu da ayrı bir tonu. Ancak bunun da ötesinde toplumun bu ruh haline nasıl geldiğini araştırmamız gerekiyor. Türkiye'de depresyon ilaçlarının kullanımı zaten artıyor. Kadın cinayetleri, cinayetler arttığını görüyoruz. Bu hadiseler de ise ekonomik çıkmazın bir çığ gibi yuvarlanarak bir çok insanı ezdiğini görüyoruz. Ekonomi çarkı insanları eziyor. Bunun altında kalan insanlar çözümü burada buluyor. Bize de çok geliyor insanlar. İflas eden, bu nedene çaresiz kalan, örneğin bir kişi geliyor, malım var ama malımı satamıyorum sorunumu çözerim ama elimden birinin tutması gerekiyor, bankalar kredi vermiyor, malımı alacak yer yok diyenler var İşsizlik rakamları arttı. İktidarın yedek akçe dahil elinde ne var ne yok piyasaya sürmesine rağmen ekonominin can suyu alamadığını da görüyoruz. Zaten gelen bütçe teklifinden şunu anlıyoruz, önümüzdeki dönem daha kötü olacak, neden kötü olacak, vergiler anormal arttırılıyor, devlet bütçesini faiz ve vergi bütçesine dönüştürüyor, yüksek dış borçlanmamız devam ediyor. Türkiye'nin kış şartları belli. Yakıt önemli bir harcama insanlar için. Bir kaosa doğru gidiyoruz. En önemlisi toplumsal çözülme tehlikesi var. Toplumsal felaket yaşama endişemiz var. Bu intiharlar devam ederse zincirleme ölümlerin devamı gelecek diye endişe ediyoruz. Toplum cinnet halinde."
 
 
 
 
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.