Yokuş: Polis Uygur Soydaşlarımızı Hemen Serbet Bırakmalıdır

Yokuş: Polis Uygur Soydaşlarımızı Hemen Serbet Bırakmalıdır
DOĞU TÜRKİSTANLILARIN YİRMİ GÜNLÜK YÜRÜYÜŞLERİ DURDURULDU
 
Çin hükümetinin, Doğu Türkistanlı Müslüman Türklere yaptığı soykırımı kamuoyuna duyurmak adına bir grup Doğu Türkistanlının İstanbul’dan Ankara’ya başlatmış oldukları ve yirmi gündür devam eden yürüyüşleri Kızılcahamam’da vali engeline takıldı. Bunun üzerine İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Kızılcahamam’a giderek Türk soydaşlara destek verdi. Yokuş, uzun süredir Çin’de zulme uğrayan Doğu Türkistanlıları Meclis’te dile getirerek her fırsatta Türkiye’nin asimile edilmek istenen soydaşlarımıza destek vermesi gerektiğini ifade etmişti.
 
Yokuş, Emniyet ve Jandarmanın Kızılcahamam çıkışında, yaklaşık 70 kişilik Doğu Türkistanlı grubun önünü kestiğini ve otobüslere bindirilip zorla Ankara’ya götürülmek istendiğini ifade ederek:
 
Kardeşlerimize yapılan bu haksız müdahale üzerine Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğüne yaptığımız girişimler sonuç vermedi. Bunun üzerine olay mahalline giderek Doğu Türkistanlı kardeşlerimize destek verdim. Kendilerinin sorunlarını bir kez daha orada dinledim. Yürüyüşe katılanların tamamının hikâyesi birbirine benziyordu. Bölünmüş ailelerin dramı! Her bir Doğu Türkistanlının bir yakını Çin'de esirdi. Yakınlarından haber alamıyorlar. Ya öldürüldükleri ya da haksız yere cezaevlerine tutuldukları endişesi içinde olduklarını söylüyorlar. Bu hususta Türk hükümetinden yardım istiyorlar. Ancak bugüne kadar kendilerine bir devlet elinin uzatılmamasından şikâyetçiler!
 
Ülkemizi yönetenlerin, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik yapılan asimilasyona dikkat çekebilmek için İstanbul’dan Ankara'ya bu kışta yürüyüş kararı aldıklarını söylüyorlar.”
 
 
DOĞU TÜRKİSTANLILARDAN CUMHURBAŞKANINA MEKTUP
 
Yokuş, Doğu Türkistanlı Türklerin Cumhurbaşkanına bir mektup ulaştırmak istediklerini de belirterek “C. başkanımız bizi kabul etsin ailelerimize ve çocuklarımıza kavuşmamızı sağlasın, Çin'de bizlere yapılanları, bir kez de bizden dinlesin” diyorlar. Bugün saatlerce yolları kesilip bekletilen bu kişiler arasında bulunan aksakallı dedelerin her biri defalarca Çin zulmüne maruz kalmış, cezaevlerinde ömür tüketmiş kişilerdir. Valilik tarafından yürüyüşleri yasaklanan soydaşlarımız, şu anda Kızılcahamam’da Deva ve Abı Hayat otellerinde polis tarafından gözetim altında tutuluyorlar. Polis İstanbul’a geri dönmeleri şartıyla otelden çıkmalarına izin vereceğini söylerken, Gözetim altında tutulan sayıları yetmiş Doğu Türkistanlı soydaşlarımız, Cumhurbaşkanına yazdıkları mektubun cevabı gelmeden ya da Cumhurbaşkanı ile bir heyet olarak görüşme talebinde ısrar ediyor.”
 
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi olan Yokuş, gözetim altına alınan Doğu Türkistan’daki Türklerin,  insan hak aykırı olduğunu ve derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Haber: Aycan Şap (Özel Haber)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.