Yokuş’tan Obruklar İçin Araştırma Önergesi

Yokuş’tan Obruklar İçin Araştırma Önergesi
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya’nın çevresi ve Karapınar ilçesindeki obruklardan kaynaklanan risk alanlarının tespitinin yapılması ve obruklardan kaynaklanabilecek mağduriyetlerin yaşanmaması için Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdi.
 
Yokuş, “Konya il sınırları içinde son iki yılda sayısı 320’yi bulan başta Karapınar olmak üzere obruklar oluşmuştur. Karapınar şehir merkezine 5 kilometreye kadar yaklaşan obruklar büyük tedirginlik yaratmaktadır.  Konya-Adana yolunun iki tarafında obruklar yaygınlaşmıştır. 
 
Obruk gelişimi Karapınar’ın kuzeydoğusundan güneybatısına ve ilçe belediye sınırlarına doğru hızlanmakta ve yoğunlaşmaktadır. Bilindiği üzere bu yol, ağır vasıtaların yoğun olduğu bir transit yoludur. Buradan geçen bu vasıtaların geçişleri sırasında meydana gelen titreşimler, yeraltında bulunan mağara benzeri boşlukların, kuruma nedeniyle bozulan ve kritik dengeyi aşan tavanlarının çökmesine ve bağlı olarak obruk gelişimini tetiklediği şüphesizdir. Konya ve çevresinde gelişen obruklarla ilgili acilen önlemler alınmalı ve risklerin en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılmalıdır.”
 
Yokuş, obrukların oluşumuyla ilgili de kısa ve uzun vadede yapılması gerekenlere de değindi.
 
Kısa vadede yapılması gerekenler; obruk gelişim alanları belirlenerek bu alanlar riskli bölge ilan edilmelidir. Bu bölgelerde hızlı bir şekilde alan tespiti, önleme ve zarar azaltma çalışmaları yapılmalıdır. Riskli alanlara tarım aletleri, iş makinaları, ulaşım vasıtaları gibi ağır araçların girişleri önlenmelidir. Ayrıca yüksek sarsıntı yaratacak patlatma ve patlatmalı faaliyetlerden kaçınılmalıdır. Çökme riski olan alanlarda ağır yapılar yapılmamalıdır.
 
Obrukların yoğunlaştığı Karapınar çevresinde, bölgenin ekolojik özelliklerine uygun tarımsal ürünler seçilmelidir. Özellikle fazla sulama gerektirmeyen, kuru tarıma uygun ürün tercih edilmelidir. Mevcut tarımsal işletmelerde, yeraltı suyunun aşırı çekilmesini önlemek için, sulama planlamaları yapılmalıdır. Yeraltı suyunu korumak için, kaçak kuyu açılması mutlaka önlenmelidir. Obruk gelişim alanlarını belirlemek için, kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır.
 
Uzun vadede ise; Konya Ovasının ekolojik özelliklerine uygun ve fazla sulama gerektirmeyen ürün çeşitleri konusunda araştırmalar yapılmalıdır. Sulamada uzun vadeli organizasyonlar ve planlamalar geliştirilmelidir. Önemli bir doğal afet olan obruk gelişimini ve bu gelişimin risklerini önlemek mümkün değildir. Doğru tespitler ve alınacak tedbirler ile can ve mal kayıpları zararlarını azaltmak için 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında çalışmalar yapılmalıdır.
 
Bu bilgiler doğrultusunda,  yapılacak beşeri faaliyetler, belirgin planlama ve yöntem dahilinde yapılmadığında; devamında büyük çevresel sorunları ve önlenemez doğal afetleri meydana getirdiğini kaçınılmaz olacağından, Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdim” şeklinde ifade etti.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.