Fahrettin Yokuş: Çalışana Ve Emekliye Adalet Yok

Fahrettin Yokuş: Çalışana Ve Emekliye Adalet Yok
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 2019 yılında açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte maaş eşitsizliklerine vurgu yaparak, işçinin, memurun, memur emeklisinin ve taşerondan kadroya geçen işçilerin alacağı maaşlardaki ayrımcılığın ortada kaldırılması gerektiğini dile getirdi. 
 
ÇALIŞMA HAYATINDAKİ ÜCRET ADALETSİZLİKLERİ, TOPLUMSAL DÜZENİ BOZAR
 
Yokuş yapmış olduğu açıklamada “Memur ve memur emeklilerine 2019 yılının ilk altı ayı için toplam % 10.7 oranında ücret artışı yapılacak. Bu artışın % 6.7'si geçen yılın enflasyon farkıdır. Bunun anlamı da, memur ve emeklilerin geciken haklarıdır. 2019 yılının ilk 6 ayı için öngörülen artış ise % 4'tür.” Dedi.
 
ÇALIŞANA VE EMEKLİYE ADALET YOK
 
Yokuş, TBMM’de Bütçe görüşmeleri sırasında ve sonrasında sıkça dile getirmiş olduğu C.Başkanına yapılan % 26 zam oranın, memur ve memur emeklilerini de kapsaması gerektiğini ifade ederek “Bilindiği gibi Cumhurbaşkanımızın maaşına 2019 yılı için yüzde 26 oranında zam yapılmıştı. Aynı şekilde asgari ücrette 2019 yılı için bu oranda artırılmıştı. İşçiye, emekliye, memurlara ve memur emeklilerine de aynı oranda zam yapılmadır.” Dedi.
 
TAŞERON İŞÇİLERİNİ 4+4’E MAHKÛM ETTİLER
 
Yokuş, taşeron işçilerinin yüksek hakem kurul kararına mahkûm edildiklerini şu sözlerde ifade etti.  “Kamu işçisi de 2019 yılında 3+3 oranında ücret artışı alacak. Ayrıca Yüksek Hakem Kurulunun kararı gereği, taşerondan kamuya geçirilen ve sayıları bir milyona ulaşan kamu işçileri 2019 yılında 4+4 oranında ücret artışı alacak.”
 
ÜCRET AYRIMCILIĞI ORTADAN KALKMALIDIR
 
“SSK ve BAĞ-KUR emeklileri, 2019 yılında enflasyon farkı ile birlikte % 10.2 oranında maaş artışı alacaklar. Bütün bu artış oranlarının farklılığından da anlaşılacağı üzere, 2019 yılında çalışana ve emeklilere farklı oranlarda yapılan artışlar, Türkiye’de çalışanlarımız için “Adalet” kavramını yok etmektedir. İşçi, memur ve emeklilerin aynı ülkede çalışmalarına rağmen, farklı farklı ücret artış oranlarına tabii olmaları, oldukça endişe vericidir. Bu ayrımcılıklar, toplumsal yaralara yol açabileceğinden, gerek mesleki anlamda gerekse emek dışlanmasını da tetikleyecektir. Bir an önce çalışma hayatında adil ücret reformuna geçilmelidir.  
 
ADİL PAYLAŞIM OLMAZSA TOPLUMSAL DÜZEN BOZULUR
 
Adaletli paylaşımın olmadığı ve emeğin kutsallığı anlayışına uymayan bu düzenlemeler, sadece çalışma barışını bozmakla kalmayıp, sosyal hayatı da olumsuz etkilemektedir. Hak ve adalet duygusunu törpüleyen bu ücret farlılıkları, toplumsal düzeninde bozacaktır
 
Bu nedenle C. Başkanına 2019 yılı için ön görülen % 26 oranındaki ücret artışı, işçilerin tamamına, memurlara ve emeklilere de verilmelidir. Aksi halde bu ülkede adaletten bahsedilemez.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.