Lavrov: "Anayasa Komitesi Kısa Süre İçinde Çalışmalarına Başlayabilir"

Lavrov: "Anayasa Komitesi Kısa Süre İçinde Çalışmalarına Başlayabilir"

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ile görüşmesinin öncesinde açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Astana süreci kapsamında Suriye hükümeti ve muhalefeti arasında varılan anlaşmaların garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran, Suriye'de kalıcı barışın tesisine dönük çabalarını sürdürecek.

Yakın gelecekte hem siyasi direktörler düzeyinde görüşmeler yapılacak hem de yeni üçlü zirve konusu değerlendiriliyor" ifadelerinde bulundu. Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışmalarına yakın gelecekte başlayabileceğini düşündüğünü sözlerine ekleyen Lavrov, Suriye hükümeti ile çeşitli muhalif güçler arasında işbirliği kanalları kurmak için atılan adımlardan memnuniyet duyduklarını belirtti. 
Lavrov, adımların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında belirtilenlere tamamen uygun olduğunu ve bizzat Suriyeliler tarafından yürütülen gerçek bir siyasi süreç başlatabileceğinin altını çizdi

Lavrov, siyasi sürecin önündeki belirleyici adımın anayasa komitesini kurma çalışmalarının tamamlanması olduğunu kaydederek komitenin kısa süre içinde çalışmalara başlayacağını düşündüğünü ifade etti. 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.