Ukrayna'da Türk babalardan protesto: Kızım için adalet istiyorum

Ukrayna'da Türk babalardan protesto: Kızım için adalet istiyorum
Kendilerine gösterilmeyen 5 yaşındaki kızları Amira Doğa ve Lorin’e ulaşabilmek için Ukrayna’da hak arayışlarına devam eden 37 yaşındaki Aytaç Atasoy ve 38 yaşındaki İsmail Yüce, Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanlığı binası önünde protesto başlattı. Babalar, "Kızım için adalet istiyorum", "Ukrayna, kızımı geri ver" yazılı pankartlar açarak yetkililere seslerini duyurmayı hedefliyorlar.
İsmail Yüce, 2011 yılında Antalya’da 35 yaşındaki Ganna Yüce ile evlendi. Çiftin, Lorin ismini verdikleri kız çocukları oldu. Türk vatandaşı olan Ganna Yüce, üç yıl önce ailesini ziyaret etmek istediğini söyleyerek Ukrayna’ya gitti ve bir daha geri dönmedi.
Sarı bülten ile aranan kızını görebilmek için mücadele veren İsmail Yüce, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kızımın, kendi vatanına iade edilmesi için 2 yıldan fazladır hukuk mücadelesi vermekteyim” ifadelerini kullandı.
Kızı sarı bültenle aranmakta olduğu halde çocuk icra kurumlarına, polis merkezlerine, savcılıklara verdiği dilekçelerin yerine ulaşmadığını söyleyen baba, “Kimse işini yapmıyor. Ukrayna’da büyük bir hukuksuzluk var. Biz bunu protesto etmek için, Sayın Başkan Zelenskiy’e sesimizi duyurmak için birkaç gündür buradayız. Ülkesindeki hukuksuzluğu görmesini istiyoruz. Çocuklarımızın derhal ülkemize iade edilmelerini talep ediyoruz” diye konuştu.
Amaçlarının, Ukrayna’yı rencide etmek olmadığını, hak arayışlarını sürdüreceklerini söyleyen baba, “Çocuklarımızın ülkemize iade edilmesi için protestomuza, eylemlerimize devam edeceğiz. Gerekirse, burada üzerimize benzin döküp çocuklarımız için kendimizi yakacağız” dedi.

Aytaç Atasoy ise, 2016 yılında eşi Olena Nehoda ile birlikte Ukrayna’ya gelen kızı Amira’nın, Ukrayna Yargıtay’ının kararı olmasına rağmen kendine gösterilmediğini söylerken, “Büyük bir hukuksuzluk söz konusu olduğu halde, kızımı maalesef ülkesine iade etmeyi reddettiler. Ukrayna Yüksek Mahkemesi, ‘Amira Doğa Atasoy, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır, acilen ülkesine iade edilmesi gereklidir’ diye karar aldı” dedi.
Bu kararın ardından icra memurlarının anne Olena Nehoda’nın evine baskın yaptığını belirten Atasoy, “Fakat Olena, maalesef kızımızı iade etmek yerine, yaptığı yanlış üzerine tekrar yanlış yaparak, kızımızı bulunduğu adresten de kaçırdı. Şu an kızım Amira Atasoy Ukrayna'da aranıyor. Fakat polis ve emniyet müdürleri maalesef görevini yerine getirmiyor. Kızım nerede bilmiyorum, hayati tehlikesi olduğundan endişe ediyorum. Artık çaresiz kaldığım için Ukrayna başkanlık binası önünde protesto eylemime başlamış bulunmaktayım” dedi.
Amira Doğa Atasoy’un babaannesi Songül Atasoy ise “3 yıl önce gelinim ‘Tatile gidiyorum’ diye torunumu Ukrayna’ya getirdi. O günden beri, oğlum amansız bir hukuk mücadelesi veriyor. Ukrayna, Yargıtay kararı olmasına rağmen, Türk vatandaşı olan torunumu ülkesine iade etmiyor. Kendi vatandaşını koruyor, çifte standart uyguluyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan, yalnızca benim oğlum değil, burada aynı durumda olan yüzlerce çocuğumuz için bu sorunla ilgilenmesini rica ediyorum” dedi.
İsmail Yüce’nin, kızının iade etmesi talebiyle açtığı davanın dördüncü duruşması, 20 Eylül Cuma günü Kiev’de görülecek. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.