Avrupa’dan gelenler İstanbul’da karantinaya alınacak!

Avrupa’dan gelenler İstanbul’da karantinaya alınacak!
Umre’den dönen yolcuların koronavirüs karantinasına alınması için İstanbul’da iki yurdun kullanılacağı ve öğrencilere yurtları boşaltmaları için talimat verildiği ortaya çıktı. Öte yandan Valilik, Avrupa'daki 9 ülkeden gelecek olan vatandaşların 14 günlük karantina sürecinde İstanbul'daki boşaltılan yurtlara yerleştirileceğini açıklandı. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında Ankara ve Konya’nın ardından İstanbul’da da iki yurdun boşaltılması için öğrencilere talimat verildiği öğrenildi.

Verilen talimata göre, öğrencilerin bugün saat 12.00’a kadar yurdu terk etmeleri istendi. Boşaltılan yurtlar, Umre’den dönenler için karantina merkezi olarak kullanılacak.Yurtlarda, umreden dönenler başta olmak üzere yurt dışından gelecek olanların 14 gün karantinaya alınacağı duyurulmuştu.Sözcü'den Ümit Türk'ün haberine göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı 3 bin 200 kişi kapasiteli Güngören’deki Fatih Sultan Mehmet Öğrenci Yurdu ile Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı bin 200 kişi kapasiteli Florya Kız Yurdu’nun boşaltıldı.


 
 
Edinilen bilgiye göre, kız yurdunda kalan öğrencilere umreden dönenlerin yerleştirileceği bildirilerek ayrılmaları istendi. Gidecek yerleri olmadığını söyleyen bazı öğrenciler bu duruma tepki gösterdi.Güngören’deki Fatih Sultan Mehmet Öğrenci Yurdu ise, öğrencilerden 16 Mart (bugün) saat 12:00’a kadar yurdu terk etmelerini istedi. Ailelerinin yanına dönemeyecek öğrencilerin ise belediyeye ait otobüslerle İstanbul’daki başka yurtlara taşınacağı bildirildi. Öğrencilerin otobüslerle başka yurtlara taşınacağı öğrenildi. Eşyasını toplayan öğrencilerin yurda gelen otobüslere binmeye hazırlandıkları görüldü.

Öte yandan İstanbul Valiliği de yaptığı açıklamada, yurtların; Avrupa’daki 9 ülkeden 17 Mart 24:00’e kadar ülkeye dönmek isteyen vatandaşlar için tahsis edildiğini duyurdu. Gelenlerin 14 gün karantina sürecini bu yurtlarda geçirecekleri bildirildi.Valiliğin açıklamasında şöyle denildi;- Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri doğrultusunda Valiliğimiz koordinasyonunda İstanbul’a gelecek vatandaşlarımız 14 gün süreyle karantina/gözetim altına alınacaklardır.- Bu amaçla İstanbul’da misafir edilecek vatandaşlarımız için geçici olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı; KYK Kanuni Sultan Süleyman Erkek Öğrenci Yurdu, KYK Fatih Sultan Mehmet Karma Öğrenci Yurdu, KYK Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu tahsis edilmiştir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.