Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması

Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması
Koca'nın açıklamaları şu şekilde:
 
İtalya, genel anlamda önlem almadı. Avrupa da İtalya ile ilişkilerini kesmedi. Avrupa'nın bu konuda tedbir almadığını söyledik. Avrupa tedbir almakta geç kaldı, hala geç kalıyor. İran'la sınırımızı kapatarak önlem aldık ama bunu Avrupa için yapabilmek daha zor. Bu hastalığın şu anda Türkiye'de de olma ihtimali çok yüksek, fakat henüz tespit edilmiş bir vaka yok. Yurt dışından sürekli giriş çıkışların olduğu bir ülkeyiz. Bu virüs ülkemizde de görülebilir, bizim için önemli olan bunun yayılmasını önleyebilmek. Bulaşıcılığı önleyip, sadece hastalara odaklanmamız gerekiyor.

Şu anda hastalık nedeniyle ölen kişi sayısı 4 bin 27, 114 ülke de bu virüsün görüldüğü tespit edildi. Sınırlarımızda katı önlemler aldık. Her bir vatandaşı sağlık kontrolünden geçirerek önemli bir uygulama yaptık.
 
Bu salgın bir yerde ortaya çıktığında gerekli önlemleri almazsanız sorunla başa çıkamazsınız. Çin ve İran'dan hastalık nedeniyle bir sorun yaşamadık. 16 gün içinde tespit edilmiş bir vakaya rastlamadık. Ama Avrupa için durum böyle değil. Avrupa'yla bu ilişkileri kesme şansınız yok. Bu süreçte virüsün dışarıdan ülkemize gelmiş olduğunu ya da geleceğini öngörüyoruz. Türkiye'de koronavirüs 1 saat sonra da görülebilir 1 gün sonra da. Hazırlamak için söylemiyorum bu sözleri. İşin gerçeği bu.
 
Vatandaşımızın mümkün mertebe yurt dışına çıkmaması gerekiyor. Yurt dışından gelen vatandaşlarımızın kendilerini 14 gün evde izole etmesini istiyoruz. Artık risksiz bir ülke yok. Hastalık süreci çocuk ve gençlerde daha hafif geçiyor. 50 yaşa kadar hastalıktan ölüm oranı yüzde 0,2. Hastalık daha çok 50 yaş üzeri insanların ölümüne neden oluyor. Bu yüzden yaşlılarımızı bu süreçte korumamız gerekiyor. 1 aylık zaman dilimini daha dikkatli geçirmemiz gerekiyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.