Çanakkale' de kanser hastaları ortada kaldı...

Çanakkale' de   kanser hastaları ortada kaldı...
Hematologlar Lenfoma, multipl miyelom, akut ve kronik lösemi ile benzeri rahatsızlıklar olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi ve kan ile ilgili hastalıkları inceliyor Tedavisi hayati önem taşıyan hastalıkları inceleyen bilim dalı Hematoloji için doktorlar önce dahiliye ihtisasını yapıyorlar Üst ihtisas olarak Hematoloji öğren ve uzman olan Hematologlar kan kanseri türlerini tedavi ediyor Çanakkale Devlet Hastanesi Hematoloji Polikniliği’nde yaklaşık iki senedir Uzman Hematolog olarak görev yapan Okan Yarar bulunuyordu. Yarar'ın tayin olup ayrılmasından sonra Takip edilen ve kemoterapi tedavisi alan 100 den fazla hasta ortada kaldı duruma isyan eden Hasta ve hasta yakınları kan hastalığının takibinde çok önemli olan Periferik yayma testi bile yapılamaktadır yetkililer bu duruma çözüm bulsun çok zor durumdayız çaresiz kaldık dediler..

Periferik yayma bir hematoloji testidir.

Lökosit çeşitleri, eritrosit, trombosit gibi kanın şekilli elamanlarının, alınan kanın lam denilen cam laboratuvar malzemesine yayılması sonrası boyanmasının ardından mikroskop altında gözle değerlendirilmesidir.

Periferik yayma kan hastalıklarının tanısında yararlı bilgiler veren güvenilir bir laboratuvar yöntemidir. 
Değişik kan hastalıklarında (lösemi,lenfoma,anemi gibi) meydana gelen morfolojik bozuklukların (şekil bozukluğu) saptanmasında kullanılmaktadır. 
Tanı dışında, hastanın tedaviye verdiği cevabın takibinde , ve lösemi vakalarında nükslerin gösterilmesinde de sağlıklı bilgiler vermektedir. 
Ucuz ve klasik bir laboratuvar tanı yöntemidir.
Periferik yayma tahliliyle kandaki lökositlerin (nötrofil,basofil,lenfosit,eosinofil gibi) yüzdesi ve trombosit ve eritrosit gibi kan hücrelerinin sayı ve şekli incelenir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.