Koronavirüs salgınında son durum

Koronavirüs salgınında son durum
Euronews'in aktardığı habere göre, Çin'den gelen son bilgiler doğrultusunda Covid-19 virüsünden etkilenenlerin sayısına bin 886 yeni vaka eklendi, son 24 saatte 98 kişi de hayatını kaybetti. Bu rakamlarla birlikte Çin'deki toplam vaka sayısı 72 bin 436 oldu, toplam ölü sayısı da bin 800'ü geçti.

 Dünya çapında ise toplam vaka sayısı 73 bini aştı. Çin'de görülen yeni vaka sayısı ocak ayından bu yana ilk kez 2 binin altına düştü.
 
Pazartesi günü basına değerlendirmede bulunan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus de yeni vaka sayısında düşüş eğilimi görüldüğünü doğruladı ancak bunun henüz salgının kontrol altına alındığına işaret etmeyeceği uyarısında bulundu. Ghebreyesus "Bütün senaryolar halen masada" şeklinde konuştu.
 
Çin Hastalık Kontol ve Önleme Merkezi tarafından yayımlanan ve salgının ilk dönemini değerlendiren çalışmada ise virüsün bulaştığı kişilerin yüzde 80'inin hastalığı hafif şekilde atlattığı belirtildi.
 
Öte yandan, salgının başladığı Çin'in Hubei eyaletindeki Wuhan Hastanesi Müdürü Dr Liu Zhiming'in sağlık durumuyla ilgili çeşitli haberler geliyor. Virüsün bulaştığı Dr Zhiming'in tedavi altında olduğu ve yaşam mücadelesi verdiği gelen haberler arasında.
 
Ancak Çin devlet televizyonu CCTV Salı günü hastane müdürünün Covid-19 virüsünden kaynaklanan sağlık sorunları yüzünden hayatını kaybettiğini duyurdu. Bu gelişme henüz resmi kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Salgın nedeniyle ülkede yapılması beklenen bazı büyük etkinliklerin de ertelenmesi gündemde. Ülkenin en büyük siyasi toplantısı olan ve 24 Şubat'ta yapılması planlanan Çin Ulusal Halk Kongresi salgın nedeniyle 5 Mart'a ertelendi.
 
Dünyanın en büyük uluslararası organizasyonlarından olan Pekin Otomobil Fuarı'nın yanı sıra birçok spor ve eğlence etkinlikleriyle birlikte ertelenmesi ya da iptal edilmesi söz konusu.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.