Menopoz ve Oosit Donasyonu

Menopoz ve Oosit Donasyonu
Bir çiftin anne ve baba olabilmesi için anne adayının yumurta hücresi ve baba adayının canlı sperm hücrelerine sahip olması gerekmektedir. Bu iki farklı hücre birleştikten sonra dölleme işlemi gerçekleşir ve rahim içerisinde fetüsü oluşturma süreci de oluşmaya başlamış olur. Yumurta ve sperm hücrelerinin anne ve babada eksik olduğu, bulunamadığı ya da doğal yollardan sağlanamadığı durumlarda başka bir kişiden yani bağışçıdan yumurta ya da sperm hücresi alınma işlemi gerçekleşir. Bu işleme donasyon denir.

Tüp bebek tedavisi birçok çift için umut ışığı olsa da ne yazık ki bazı durumlarda bu tedavi yöntemi de sonuç vermeyebilir. Tedavide kullanılacak sayıda ve kalitede yumurtanın elde edilemediği durumlarda tüp bebek tedavisinin sonlandırılması gerekebilir. Yaşı ilerleyen kadınlarda bu beklenilen bir sonuçken bu duruma genç yaştaki kadınlara da rastlamak son yıllarda mümkün. Yüksek dozlarda verilen ilaçlar dahi yumurta oluşumunu desteklememekte ve tüp bebek uygulaması için gerekli şartlar ne yazık ki sağlanamamaktadır.

Yumurtaların erken dönemlerde mevcut fonksiyonlarını yitirmesine pe çok faktör neden olabilir. Görülen radyoterapi ve kemoterapi tedavileri, yumurtaların erken dönemlerde alınma zorunluluğu, endometriozis ve genetik faktörler ise bu nedenlerin başında gelmektedir. Bu rahatsızlıklara sahip kişilerin büyük bölümünde ne yazık ki tüp bebek yöntemi bile yetersiz olacaktır. Çocuk sahibi olmaları zor olan bu çiftlerin farklı bir çocuk sahibi olma yöntemini kabul etmeleri gerekmektedir.

Yumurtalık ve yumurta kökenli kısırlık sorunu yaşayan, kendi yumurta hücreleri ile hamile kalamayan kadınlar için alternatif tedavi yöntemi ise yumurta bağışı yani oosit donasyonu olmaktadır. Yumurta bağışı kısırlıkla ilgili herhangi bir sorun yaşamayan kadınlardan tüp bebek yöntemleri ile yumurta elde edilmesi ve bu elde edilen yumurtaların bir başka kadın için kullanılmasıdır. Verici kadından elde edilen yumurtala babanın spermlerinin enjekte edilmesi ile döllenme sağlanır. Sonrasında alıcı kadının rahmine transfer işlemi gerçekleştirilir. Bu uygulama doğacak çocuğunun babanın genetik özelliklerine sahip olmasını sağlar. Fakat ne yazık ki onu doğuran annenin genetik özellikleri çocukta bulunmayacaktır.

Yumurta bağışı için anne adayının seçtiği aile bireyleri tercih edilebileceği gibi anne adayının hiç tanımadığı bir kadının yumurta hücreleri de kullanılabilmektedir. Yumurta bağışı yapmak isteyen kadınlarda birçok özellik aranmaktadır. Şartların sağlanmadığı kadınlardan yumurta bağışı almak mümkün değildir. Yumurta vericisi kadının yaşının 18-35 yaşları arasında olması gerekmektedir. Daha önceden hamile kalmış olan potansiyel üreme sahibi olan kadınlar yumurta bağışı için uygun olarak kabul edilmektedir. Yumurta bağışı yapacak kadında kalıtsal hastalıklar, sistemik hastalıklar, madde ve ilaç bağımlılığı, enfeksiyöz hastalıklar, kan hormon düzeyler ve kan grubu tespiti gibi araştırmalar detaylı olarak gerçekleştirilir.

Yumurta bağışı tedavilerinde hem yumurta vericisi hem de yumurta alıcısına eş zamanlı tedavi uygulanması gerekmektedir. Bu sebeple her iki kadının her ay yaşanan adet dönemleri birbirleri ile uyumlu hale getirilmelidir. Bu tedavi uygulandıktan sonra klasik tüp bebek tedavisi uygulanmaya başlanır. Alıcı kadında ise rahim iç zarını kalınlaştırıcı tedaviye başlanır. Elde edilen yumurta hücreleri anne adayının eşinin sperm hücreleri ile döllenir ve ortaya çıkan embriyolar alıcı kadının rahminin içine transfer edilir. Transferden 12 gün sonra gebelik testi yapılarak sonuç öğrenilir. Alıcı ve verici kadınlar birbirleri hakkında bilgiye sahip olmazlar. Bu durum gizlilik içinde sürdürülür. Bu da kişilerin sonrasında hak talep etmesinin önüne geçmek için ilk koşullardan birisidir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.