Ortodontik Tedaviler Sonrası Diş Beyazlatma

Ortodontik Tedaviler Sonrası Diş Beyazlatma

Birçok hasta, güzel ve beyaz bir gülümsemeye sahip olmak için diş tellerinin çıkmasını bekler. Bununla birlikte, braketler ve teller çıktığında dişler genellikle parlak ve ışıltılı değildir. Bu nedenle birçok hasta ortodonti tedavisi bittikten sonra diş beyazlatma tedavilerini tercih eder.
 
Diş telleriniz çıktığında dişlerinizin nasıl daha parlak ve beyaz bir hale geleceği ile ilgili tüm sorularınızı hekiminize danışmalısınız.
 

Tel Tedavisi Sırasında Dişlerin Sağlıklı Kalması

Diş telleriniz çıktığında daha beyaz dişlerinizin olmasını istiyorsanız, diş telleri ile yaşadığınız süre boyunca ne yaptığınız önemlidir. Ağız sağlığı alışkanlıklarınız ve yedikleriniz dişlerinizin görünümünde büyük bir fark yaratacaktır. Diş telleri ile dişlerin temizlenmesi çok daha zordur, bu nedenle yediğiniz her şeyin dişlerinizde ki olası etkilerinden emin olun. Şekerli yiyecekler dişlerinize daha fazla yapışır ve dişlerinizin üzerinde daha uzun süre durarak çürümeye neden olabilir. Cipsler, fındıklar ve sert yiyecekler tellerinize ve hatta dişlerinize zarar verebilir. Bazı içecekler diş minesini boyayacak ve dişlerinizde lekeler bırakacaktır.

 

Tel tedavisi süresince dikkat edilmesi gereken 6 davranış;

  • Ortodontik aparatları kıracak sert gıdalardan kaçının!  Bunlar: fındık, patlamış mısır, mı, havuç, sert şeker, cips, buz, elma ve kabuklu ekmek.

  • Braketlerden çıkması gerçekten zor olan yapışkan yiyecekleri yemeyin! Bunlar arasında sakız, lokum, yapışkan pestiller ve benzeri yiyecekler bulunur.

  • Gazlı içeceklere ara verin! Bu içeceklerde bulunan karbonik asit diş minesini zamanla aşındıracak ve braketlerin yapışması ile hassaslaşan dişe zarar verecektir.

  • Meyve suları ve Narenciye: Sitrik asit diş minesini de aşındırır. Meyve suları genellikle şeker bakımından zengindir ve bu da olumsuz etki yaratır.

  • Koyu renk içeceklerden (çay, kahve, şalgam suyu, kırmızı şarap, vişne suyu v.s.)  uzak durmanız diş renginizin korunmasına yardımcı olur.

  • Tedaviniz süresince diş teli ara yüz fırçası kullanımınız ve ağız hijyenine ekstra dikkat etmeniz tedavi sonrası dişlerinizin sağlığına ve görünümüne katkı sağlayacaktır.


Diş Telleriniz Çıktığında

Birçok hasta diş telleri çıktığında güzel, beyaz dişleri olmasını hayal eder. Dişleriniz güzel ve düz olsa da, muhtemelen beyaz olmayacaklar. En azından dişleriniz tedavi öncesindeki renkte olacaklar. Ağız sağlığı alışkanlıklarınıza bağlı olarak, boyalar, diş çürümesi problemleri olan yiyecekleriniz varsa veya sık sık fırça ve diş ipi kullanmıyorsanız, dişleri aslında daha koyu olabilir. Dişleriniz beyaz değilse üzülmeyin! Çoğu hasta yeni ve çapraşıklıkları giderilmiş gülümsemelerini pırıl pırıl hale getirmek için diş tellerinden sonra diş beyazlatma işlemi yaptırır.

 

Diş Teli Sonrası Diş Beyazlatma

Diş tellerinin çıkarılması işlemine debonding işlemi denir. Eğer bu işlem düzgün yapılmazsa ve dişte braket yapıştırıcı artığı kalırsa dişlerde renkleşmeye sebep olabilir. Bu yüzden debonding işleminin dikkatle ve özenli yapılması gerekir. Diş beyazlatma işleminin öncesinde debonding işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Diş beyazlatma işlemi, alabileceğiniz en kolay diş hizmetlerinden biridir. Diş Beyazlatma konusunda uzman bir diş hekimi aracılığıyla diş beyazlatma tedavisi alırsanız, dişlerinizi profesyonel kalitede çözümlerle beyazlatmak sizin için sorun olmayacaktır. Dişlerinize ultraviyole ışıkla aktive olan diş beyazlatma jeli uygulanır. Arzu ettiğiniz beyaz hale ulaşıncaya kadar 30-45 dakikalık süreler ile tekrarlanır. Bu işlem hekiminizin sizin için uygun gördüğü periyodlarla birkaç defa uygulanır. Uygulama sayısı ve seans sıklığına göre diş beyazlatma fiyatı belirlenir. Profesyonel bir hizmetle, sonuçlarınız genellikle garanti edilir veya işlem yeniden yapılır.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.