Sağlık alanında Küba'daki çalışmalar dikkat çekiyor

Sağlık alanında Küba'daki çalışmalar dikkat çekiyor

Küba, gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen, sağlık alanında göstermiş olduğu ciddi araştırmalar ile özellikle son yıllarda tüm dünyanın dikkatini çekti. Kübalı bilim adamlarının kansere yönelik geliştirdikleri yeni tedavi yöntemleri Türkiye de dahil dünyanın pek çok ülkesinde ilgi uyandırıyor.

Küba, dünyadaki 189 ülke arasında, sağlık ölçütleri en iyi olan ilk 30 ülke arasında

Yapılan araştırmalara göre; halk sağlığını her zaman ilk sıraya koyan Küba, kısa bir sürede başarılı çalışmalar sonucu sağlık sisteminin amaçladığı hedeflere ulaşmış ve ekonomik sıkıntılara rağmen yüzde 70 oranında kendi ilaçlarını üretti. Son olarak 2011 yılında kanser aşısını bulduklarını açıklayan Küba, dünyadaki 189 ülke arasında, sağlık ölçütleri en iyi olan ilk 30 ülkeden birisi. EscuelaLatinoamericana de Medicina (ELAM) verilerine göre, günümüzde yüzü aşkın ülkeden 11 bin kişi tıp eğitimini Küba’da alıyor. Fakir ülkelerden gelen hemen her öğrenci Küba’da burslu okuyor. Bugüne kadar 23 bini Afrika, Asya ve Güney Amerika ülkeleri olmak toplam 50 bin Kübalı doktor dünya ülkelerinde hizmet vermeye devam ediyor. Birçok üçüncü dünya ülkesinde, Dünya Sağlık Örgütü’nün gönderdiğinden daha fazla Kübalı doktor bulunduğu belirtiliyor.

"Küba’da cilt hastalıkları; kanser, diyabet ve diğer türler için başarılı tedaviler var"

Ayrıca, geliştirdiği tedavi yöntemleriyle vitiligo tedavisinde dünyaca ünlü sağlık merkezi her ay hem Kübalı hem de yabancı hastaları kabul ettiği bildirilirken, Türkiye’de de bu alanda çalışmalar yapan Küba Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylı olan şirket QBA MediTours yöneticileri, "Küba’daki gelişmiş sağlık sisteminden vatandaşlarımızın yararlanması için bu sağlık ağını kurduk. Küba’da anlaşmalı olduğumuz hastane ve doktorlarla hastaların süreçlerini en yakından takip ediyoruz. Cilt hastalıkları, kanser, diyabet ve diğer türler için de başarılı tedaviler var" ifadelerini kullandılar. 


İHA
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.