Sağlık Bakanlığı, reçetesiz kanser ilacı satan veya stok bildirimi yapmayan eczacılar hakkında işlem başlattı

Sağlık Bakanlığı, reçetesiz kanser ilacı satan veya stok bildirimi yapmayan eczacılar hakkında işlem başlattı

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Bali’nin açıklamaları haber haline getirilmiş ve internet sitelerinde ‘29 liralık kanser ilacı internette 400 lira’ başlığıyla yayımlanmıştır. Kurumumuzca Tamoxifen etkin maddeli ilaçlardaki tedarik sorunu yakından takip edilmektedir. Verdiğimiz özel ithalat izinleri kapsamında şimdiye kadar 244 bin kutu ilaç ithal edilmiştir. Ekim ayı sonuna kadar 127 bin, kasım ayının sonuna kadar 48 bin kutu olmak üzere yıl sonuna kadar toplam 175 bin kutu ilaç daha ithal edilecektir” denildi.

Son bir ay içerisinde 93 bin kutu ilacın (meme kanseri hastalarının aylık ihtiyacının yaklaşık iki katı) Türkiye’ye getirilerek piyasaya verildiği belirtilen açıklamada, toplam 419 bin kutu ilacın hastaların ihtiyacını yıl sonuna kadar karşılayacak miktarda olup, önümüzdeki süreçte ilacın üretimine Türkiye’de başlanmasının da planlandığı ifade edildi. Hastaların ilaca erişimde sıkıntı yaşamaması için alınan tedbirler doğrultusunda ilaç stoklarının anlık takibini sağlayan İlaç Takip Sistemi (İTS) verilerinin vatandaşların bilgisine sunulduğu kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu çerçevede İlaç Takip Sistemi portal sayfasındaki ‘İlacım Nerede’ butonundan il ve ilçe bilgisi seçildiğinde söz konusu ilacın hangi eczanede olduğu rahatlıkla görülebilmektedir. TİTCK, bu süreçte eczanelere yazı göndererek meme kanseri hastalarına reçete karşılığı ilaç verilmesini istemiştir.”

Açıklamada alınan tüm bu tedbirlere rağmen meme kanseri ilacının piyasada bulunamadığı iddiaları üzerine eczanelere yönelik denetimler gerçekleştirildiği ifade edilerek, “İlk etapta Ankara, İstanbul ve İzmir’de olmak üzere toplam 31 eczane denetlenmiştir. Denetimler sonucu meme kanseri ilacını reçetesiz satan ya da İTS stok bildirimi yapmadığı tespit edilen eczacılar hakkında gerekli işlemler başlatılmıştır. Bu süreçte ayrıca vücut geliştirmek isteyenlerin de söz konusu ilacı reçetesiz olarak temin ederek stokladıkları ortaya çıkmıştır.

Karaborsacılara yönelik olarak ise hastalarımızdan gelen ihbarlar titizlikle değerlendirilmekte, denetim ekiplerimiz gerekli işlemleri derhal başlatmaktadır. Hastalarımızın ilaç konusundaki hassasiyetini de göz önünde bulundurarak stokçuluğu önlemek, karaborsacılara geçit vermemek adına sorumluluk mevkiindeki kişilerin bu tür açıklamalar yapmaması, Bakanlığımızca yapılan açıklamaların ise takip edilmesi hususu önem arz etmektedir” denildi.  

Caner Ünver


İHA
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.