Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi

Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki tüm hastanelere “Pandemi Hastaneleri” konulu bir genelde gönderdi.
 
Bu genelge Covid-19 virüsünün neden olduğu salgınla mücadele için 12 maddelik bir önlem listesi açıkladı.
 
Buna göre bünyesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler “Pandemi Hastanesi” olarak kabul edildi.
 
Genelgede ayrıca “Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, Covid-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur” ifadesine de yer verildi.
 
Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde ise 2. Basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastanelerin de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek şekilde organize edilmesi gerektiği belirtildi.
 
Genelgenin 4. maddesinde ise “Pandemi hastanelerinde, pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakil klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar.


Sağlık Bakanlığı genelgesiSağlık Bakanlığı genelgesiSağlık Bakanlığı genelgesi  
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.