THY'den coronavirüs açıklaması

THY'den coronavirüs açıklaması
Türk Hava Yolları (THY), yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına yönelik aldığı önlemler kapsamında uçaklarında virüslere karşı etkisi kanıtlanmış yöntemlerle bugüne kadar 500'e yakın uçağı dezenfekte etti.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, ilk kez aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve süreç içerisinde dünyanın birçok ülkesine yayılan, uluslararası seyahat güvenliğini önemli ölçüde tehdit eden coronavirüs'e karşı, uçaklarında dezenfeksiyon işlemleri uyguluyor. Yolcularının seyahat güvenliğinin en önde tutulduğunun vurgulandığı açıklamada, THY'nin en fazla sayıda vakanın görüldüğü İtalya, İran, Irak, Güney Kore, Çin ve Nahçivan'a olan uçuşları durdurduğu, bu kapsamda  28 Ocak'tan bugüne kadar 850'den fazla sefer iptal edildiği bildirildi. Durumun mart ayı sonuna kadar bu şekilde devam etmesi halinde iptal edilen sefer sayısının bin 700'ü geçmesi beklendiği açıklandı.


Durdurulan uçuşların yanında, THY'nin yurt dışından gelen tüm uçakları, virüslere karşı etkisi kanıtlanmış yöntemlerle dezenfekte edildiği, uçakların dezenfeksiyon sürecinde uluslararası laboratuvarlarda test edilmiş, Dünya Sağlık Örgütü, uçak üretici firmaları ve uluslararası havacılık otoriteleri tarafından gerçekleştirilen testleri başarıyla geçmiş kimyasal maddelerin kullanıldığı belirtildi. Bu yöntemle havaya, özel bir cihaz ile püskürtülen kimyasal, 10 dakika boyunca uçak içerisinde dezenfeksiyonu gerçekleştirerek virüs ve bakterilere karşı koruma sağlıyor. İşlem toplam 25 dakika kadar sürüyor.


Uçaklara, bu uygulama yapılmadan yeni yolcu alınmadığı, dezenfeksiyon uygulaması sırasında arındırma ekibi kişisel koruyucu donanımını giyerek görevini yerine getirdiğinin altı çizildi. Ayrıca uygulama hem sağlık hem de ulaştırma birimleri ile koordinasyon içerisinde tamamlandığı ve şu ana kadar da 500'e yakın uçağın virüse karşı dezenfekte edildiği kaydedildi.


Dezenfeksiyon sürecinin ikinci aşamasında ise genel temizlik prosedürü uygulanıyor. Baş üstü dolapları, pencereler, koltuk başları, koltuk kenarları ve cepleri başta olmak üzere yolcuların temas ettiği her nokta derinlemesine temizleniyor. Her uçuştan sonra battaniye ve yastık gibi tekstil ürünleri değiştirilerek, yüksek sıcaklıkta yıkanıyor. 

 
 


Alınan önlemler kapsamında yalnızca uçaklar değil uçuş öncesi ve sonrası yolcuları taşıyan otobüsler de ciddi bir dezenfeksiyon sürecinden geçiriliyor. Tıpkı uçak içerisinde olduğu gibi otobüslerde de etkin bir temizlik işlemi uygulanıyor. Seyahatin her aşamasında yolcuların temas ettiği noktaların hijyeni sağlanıyor.


THY Basın Müşaviri Yahya Üstün de sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Dünyanın dört bir yanına yayılan virüse karşı en etkin yöntemlerle önlem alıyoruz. Uçaklarımızda, uluslararası otoriteler tarafından kabul görmüş ve etkisi kanıtlanmış dezenfeksiyon süreçleri uyguluyoruz. Misafirlerimizin seyahat güvenliği bizim için daima en ön plandadır" ifadelerini kullandı.

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.