İstanbul ve Ankara'da Millet İttifakı önde!

İstanbul ve Ankara'da Millet İttifakı önde!
Area Araştırma’nın 26 ilde, 9-19 Mart tarihleri arasında, 18 yaş ve üzeri 5.150 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre İstanbul, İzmir, Ankara, Denizli ve Balıkesir’de Millet İttifakı’nın önde olduğu görülüyor.

İSTANBUL VE ANKARA’DA MİLLET İTTİFAKI ÖNDE

Seçimin çetin geçeceği illerden olan İstanbul’da Ekrem İmamoğlu %50.3 ile Ankara’da ise Mansur Yavaş, %51.8 ile önde gözüküyor.

Balıkesir’de ise yine Millet İttifakı’nın adayı İsmail Ok, %52.2 ile Denizli adayı Ümit Bahtiyar ise % 50.4 ile önde gözüküyor.

BEKA SÖYLEMİ VE EKONOMİK GİDİŞAT NE KADAR ETKİLİ?

Öte yandan, seçmene Cumhur İttifakı’nın seçim meydanlarında dile getirdiği ‘beka’ söylemi ve seçimin belirleyici etkenlerinden olacak ‘ekonominin gidişatı’ konusunda da sorular yöneltildi.

Buna göre, “Hükûmetin ‘ekonomi politikasını’ genel olarak nasıl buluyorsunuz?” ankete katılanların %66.4’ü başarısız cevabını verirken, %21.8’i ise başarılı yanıtını verdi. %11.8’lik bir kesim ise bu konuda fikir belirtmedi.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin söylediği gibi ülkede ‘beka’ sorunu var mı?” sorusuna ise %47 hayır, %37.1 evet cevabını verirken, %15.9 ise bu konuda fikir belirtmekten kaçındı.

İTTİFAKLARIN DURUMU NE?

Son olarak, Türkiye geneline ilişkin soruların da sorulduğu ankette,  “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna ankete katılanların %37.5’i AKP, %25.8’i CHP, %13.2’si İYİ Parti, %12.1’i HDP ve %9.6’sı ise MHP cevabını verdi.

“31 Mart 2019’da yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçiminde hangi ittifaka / partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen cevaplarda ise Cumhur İttifakı %46.7 ile önde çıkarken, Millet İttifakı’nı tercih edeceklerin oranı %44.1, HDP diyenlerin oranı %7.4 ve diğer tercihinde bulunanlar ise %1.8 olarak göze çarpıyor.

DETAYLI ANKET SONUÇLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.