İstanbul yeniden sandık başında!

İstanbul yeniden sandık başında!
 

YSK'nın yenileme kararı aldığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için 31 bin 342 sandıkta oy verme işlemleri başladı. 10 milyon 560 bin 963 kayıtlı seçmenin oy kullanacağı oy verme işlemi saat 17.00'da sona erecek.

31 Mart 2019’da yapılan Mahalli İdareler seçimini İstanbul’da Millet İttifakı’nın Adayı Ekrem İmamoğlu önde bitirmişti. Ancak Cumhur İttifakı’nın bileşenleri AKP ve MHP seçim sonuçlarına itiraz etmişti. İlçe ve İl Seçim Kurulları ve Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan itirazlar sonrası önce geçersiz oyların tamamı sayılmış daha sonra ‘sondaj’ yöntemiyle 57 sandıkta tüm oylar sayılmıştı. Aradaki azalsa da sonucu değiştirmemiş İstanbul İl Seçim Kurulu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) seçilmiş başkanı olarak Ekrem İmamoğlu’na 17 Nisan’da mazbatasını vermişti.

İtirazlarını YSK’ya taşıyan AKP seçimin iptali için başvuruda bulunmuştu. 37 gün süren itiraz sürecinin ardından 6 Mayıs’ta 11 üye ile toplanan YSK, 7 üyenin oyuyla ‘yasaya aykırı şekilde kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı ve sandık kurulu üyesi oluşturulduğu’ gerekçesi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran 2019’da yenilenmesine karar verdi.

Bu kararla Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası iptal edilmiş ve 18 gün süren İBB Başkanlığı görevi sona ermişti. YSK’nın kararının ardından İstanbul'daki 31 bin 342 sandıkta, 10 milyon 560 bin 963 seçmen bugün yeniden oy verecek. Seçmenler sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı için oy verecek.

Bugünkü seçimde İstanbul, 5 yıl boyunca görev yapacak Büyükşehir Belediye Başkanını seçecek. Seçimde, Millet İttifakı’nın (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu, Cumhur İttifakı’nın (AKP) adayı Binali Yıldırım, Saadet Partisi’nin adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi’nin adayı Mustafa İlker Yücel yarışıyor.

31 Mart seçimlerindeki sandık seçmen listeleri, yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimde de kullanılıyor. Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için bu süreçte 18 yaşını dolduranlar ve askerden gelenler oy kullanamıyor.

İstanbul’un 39 ilçesinde, 62’si cezaevi, 156’sı seyyar olmak üzere toplamda 31 bin 342 sandıkta, 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullanacak. Hastalığı
veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için tüm ilçelerde seyyar sandıklar oluşturuldu. İstanbullular saat 17.00’ye kadar oylarını kullanabilecek.

Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilişkin oy pusulası beyaz üzerine siyah baskılı olarak hazırlandı.

Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler, oylarını kullanmış olsa bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak. YSK tarafından yayın yasağı kaldırılmadan sonuçlar açıklanamayacak.

18 BİN SEÇMEN OKULA AKIN ETTİ

Öğrenci sayısı bakımından Türkiye’deki 66 ilçe merkezi nüfusundan daha kalabalık olan Avcılar’daki Leyla Bayram İlkokulu'na 53 sandıkta kayıtlı 18 bin 450 seçmen, oy kullanmak için akın etti.

Türkiye'deki 351 ilçe merkezinde yaşayanlardan fazla seçmenin oy kullandığı 'Türkiye'nin en kalabalık okulu' Leyla Bayram İlkokulu İstanbul seçiminin de 'En fazla seçmen ve sandığa sahip oy kullanma merkezi oldu. Toplam 155 öğretmenin görev yaptığı, 5 bin 300 öğrencinin ikili eğitim gördüğü, 41 alt sınıf, 284 kaynaştırma öğrencisi bulunan Leyla Bayram İlkokulu, sabah erken saatlerden itibaren gün boyu büyük kalabalığa sahne oldu.

0c8c0f845e2ff58a55727d56cf89653f.jpg

CEM YILMAZ OYUNU BEŞİKTAŞ’TA KULLANDI

Ünlü komedyen Cem Yılmaz ve oyuncu Ozan Güven, Levent'te Lütfü Banat İlkokulu'nda oyunu kullandı. Cem Yılmaz, vatandaşlık görevini yerine getirdiğini ifade etti.

23 Haziran İstanbul seçimleri için vatandaşlar sandık başına gitti. Levent'te Lütfü Banat İlkokulu'nda ise ünlü komedyen Cem Yılmaz, oyuncu Ozan Güven, şarkıcı Yalın ve eski Milli Basketbolcu İbrahim Kutluay oyunu kullandı.

GELİNLİK VE DAMATLIKLA OY KULLANDILAR

Zeytinburnu’nda bir çift gelinlik ve damatlıklarıyla oy kullanmaya geldi.

Tunahan Özgür ile Fatma Şeymanur Özgür çifti, saat 10.00 'da Ziya Gökalp İlkokulu'na damatlık ve gelinlikle gelince herkesin ilgisini çekti. Damat Tunahan Özgür, oyunu 31 Mart seçimlerinde Antalya'da kullandığı için, bugün oy kullanamadı. Oyunu kullanan Fatma Şeymanur Özgür "Bizim düğün tarihimiz çok önceden belliydi zaten, seçim sonradan çıktı ama atlamak istemedik. Vatandaşlık görevimiz bunu da hallettik artık düğüne geçiyoruz. Kafamız rahat artık. İstanbul için hayırlısı olsun" dedi.

Damat Tunahan Özgür de "Bizim bugün en mutlu günümüz. Ama demokrasi için de önemli bir gün. Özellikle İstanbul için önemli bir gün. Biz de diğer önemli anı atlamak istemedik. Herkesin vatandaşlık görevi. Bizim de en önemli vatandaşlık görevimiz, buradan düğüne gideceğiz" dedi.

5d9097ecadad7dd29cedc7dc5b9c245d.jpg

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.