'Seçimi kazanmak için Öcalan'dan medet mi umuluyor?'

'Seçimi kazanmak için Öcalan'dan medet mi umuluyor?'
 

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, terörist başı Abdullah Öcalan'ın mektubunun yayınlanmasının ardından meydana gelen gelişmelerin  “Cumhur İttifakı'nın, İstanbul seçimini kazanmak için Öcalan’dan mı medet umar hale geldiği sorusunu sordurduğu" değerlendirmesinde bulundu.

Yetkin, AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'a yarayacağını ifade ettiği mektubun AA, İHA ve aHaber tarafından yayılmaya başladığına da dikkat çekti.

Yetkin'in yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

İmamoğlu’na karşı dolayısıyla Erdoğan-Bahçeli ittifakının adayı Binali Yıldırım’a yarayacak mektup, üstelik de “teröristbaşı” yaftasıyla Anadolu Ajansı, İHA ve aHaber tarafından yayılmaya başladı. Sabah gazetesi ise daha hızlı davranarak, Öcalan’ın başındaki “teröristbaşı” sıfatını kaldırdı haberlerinde, sıfatsız vermeye başladı. Akşam TV yayınında Erdoğan’a soruldu. Erdoğan işi “Öcalan ile Demirtaş arasındaki liderlik kavgasına” çekti. Böyle yaparak İmamoğlu’nun seçimi kazanması halinde Öcalan’ı artık tamamen işlevsiz hale getirerek Demirtaş’ın liderliğini tescil etmiş olacağını dahi önemsemez bir tutum sergiledi.

HDP ise İmamoğlu’na desteğe devam edeceği izlenimi verdi ama resmî açıklamayı 21 Haziran’a bıraktı. Bu gelişme 2015’te tarihinin en yüksek oy oranına ulaşmasının kıymetini bilemeyip sınavı veremeyen HDP için yeni bir samimiyet ve demokrasi sınavı anlamına da geliyor.

Seçime iki gün kaldı. Erdoğan’ın şapkasından başka hangi tavşanları çıkartıp İmamoğlu’nun seçilmesini engellemeye çalışacağı merak konusu. Binali Yıldırım ise artık iyice kenara çekilmiş, adeta “kazansa da, kaybetse de Erdoğan’ın seçimi” kabullenişine girmiş görünüyor.

Gelinen nokta, Erdoğan-Bahçeli “Cumhur İttifakının”, İstanbul seçimini kazanmak için Öcalan’dan mı medet umar hale geldiği sorusunu sorduruyor.

Bu gelişmeleri alt alta sıralayınca insan aklına hâkim olmakta zorlanıyor.

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.