Müftülük 'Müslüman olmayanlara rahmet dilemeyin, faydası yok' dedi

Müftülük 'Müslüman olmayanlara rahmet dilemeyin, faydası yok' dedi
Alanyasporlu futbolcu Josef Sural'ın Kayserispor deplasmanından dönerken geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybetmesinin ardından Alanya Müftülüğü'nün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama tartışmaya neden oldu.

Çek futbolcunun cenazesi düzenlenen törenin ardından ülkesine gönderildi. Alanya Müftülüğü ise sosyal medya hesabından 'Gayrimüslimlere dua etmek, rahmet okumak, istiğfar etmek caiz midir?' sorusunu içeren bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

"Gayrimüslimlere rahmet okumak ve istiğfar etmek, onların yaşarken inkâr ettikleri Yüce Allah’tan onlar adına af dilemek anlamına gelir. İslam inancına göre herkes Yüce Allah’a ve dinine inanmakla mükellef olduğu için kişinin kendi ameli esas kabul edilmiştir. Bir kimse hayattayken iman etmeyip küfür üzere öldükten sonra başkalarının onun için yapacağı dualar geçersiz olur ve ona herhangi bir faydası dokunmaz."

'MÜFTÜLÜĞÜMÜZÜN OLUMSUZ BİR DEĞERLENDİRMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ'

Daha sonra yapılan açıklamada ise "Müftülüğümüzün; Halkımızın sevdiği ve değer verdiği bir kişiyle ilgili olumsuz bir değerlendirmede bulunması asla söz konusu olamaz. Bu elim kazada vefat eden Alanyasporlu futbolcumuzun ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz" ifadeleri yer aldı.
 
 ‘ACIMIZ ÜZERİNE YAPILAN AÇIKLAMA AYIPTIR’ 

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Yeni Alanya’ya yapmış olduğu değerlendirmede “Şaka gibi, inanması zor bir durum. Bizim dinimiz barış, huzur, hoşgörü ve birlik dinidir. Bu dini temsil eden bir kurum tarafından yapılan böylesi bir açıklama ayıptır. Alanya’nın adının geçmesi bizleri de bu çemberin içerisine almaktadır.

Bizler insanları ötekileştirmek yerine, kucaklamalıyız. Hele ki Alanya’nın değeri Alanyaspor’a emek vermiş, Alanya’ya yerleşerek aramızdan biri olmuş Josef Sural’ın ani kaybıyla sarsıldığımız şu dönemde birbirimize daha çok kenetlenmeli ve acımızı paylaşmalıyız.

Böylesi bir ortamda Alanya Müftülüğü tarafından yapılan bu açıklama üzücü ve kabul edilebilir değildir. Umut ediyorum ki gerek ulusal, gerekse de dış basında fazla yer bulmadan bu konu kapanır. İnsanların ülkemize, şehrimize ve insanlarımıza bakış açısı değişir.nAlanya gibi bir yerde kız alıp, kız verdiğimiz, birlikte yaşadığımız bir kentte, beraber yaşadığımız insanlara böyle bir saygısızlık yapamayız” şeklinde konuştu.

'BEN HALKIM VE SÖYLÜYORUM, KİME NE?'

SKAL Alanya Başkanı Mehmet Nedanlı ise konuya ilişkin yapmış olduğu değerlendirmede “İslam dini hoşgörünün dinidir. İnadına hoşgörü dinidir. Biz rahmet dileriz, dilemeyiz, kabul edilir, edilmez, bu Allah’la o kulun arasındadır. Gayet iyi niyetle, sevecen ve insani bir şekilde Alanyaspor’a emeği geçen bir gence sunulmuş iyi dileklerin ardından yapılan bu açıklama son derece talihsizdir.

Gencecik bir insan ölmüş, 2 tane küçücük çocuk boynu bükük kalmış. Sadece turizmi değil, insanlığı etkileyen bir açıklama. Her şey para demek değil. Yapılan açıklama son derece gereksiz. Ben halkım ve söylüyorum. Kime ne? Turizm açısından da duyanlar elbette ki yadırgayacaktır. Ben Müslüman’ım ve ben bile insanlık için yadırgıyorum, onlar yadırgamayacaklar mı? Müslüman olmayan ve Afrika’da binlerce çocuğu kurtaran insanlar yok mu? Hayatı boyunca namaz kılan bir insanın cennete gitmek gibi bir garantisi mi var?” ifadelerini kullandı. 

ÇAVUŞOĞLU ARADI, PAYLAŞIM KALKTI

Öte yandan yapılan açıklamanın ardından Alanyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çavuşoğlu’nun Alanya Müftüsü İhsan İlhan’ı aradığı ve yapılan görüşmenin ardından paylaşımın kaldırıldığı öğrenildi.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.