Hangi tripodu seçmeliyim?

Hangi tripodu seçmeliyim?
Tripod seçimi basit gibi görünen; ama oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Doğru tripodu seçmemenin sonuçları bir yandan maddi külfet getirirken diğer yandan da ekipmanınıza gelebilecek zararlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple tripod seçiminde yapmanız gerekenleri listeledik.

En iyi tripod, en fazla yüksekliğe sahip olan mıdır?

Bu kanı çoğumuzda oluşan bir durum. Genel bir bilgidir ve her durumda geçerli olan bir söz değildir. Yüksekliği 2 metreden daha fazla olan tripodların genel kullanımı; konuya olan bakış açısını daha hakim bir yüksekliğe taşımaktır.

En iyi tripod, en fazla ağırlığı taşıyabilen midir?

Genel olarak değerlendirdiğimizde en iyi tripodların ağırlık taşıma kapasitelerinin de iyi olduğunu görüyoruz. Bu bizim için önemli bir faktör olmasına karşın; kameramız kompakt bir cihazdan oluşuyorsa bu tarz bir tripod tercih etmemiz; tripodu ergonomik olarak kullanamayacağımız anlamına gelebilir. Bundan dolayı da tripod fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Alüminyum, Karbon Fiber ya da Magnezyum; Hangisi daha sağlamdır?

Söylediğimiz malzemelerin, birinin veya birkaçının aynı tripod malzemesi olarak kullanıldığını biliyoruz. Alüminyum ve magnezyum karışık malzeme ile ya da sadece karbon alaşım malzemenin kullanıldığı tripodlar mevcut. Sağlamlık konusunda en sağlamları tabii ki magnezyum; ama karbon fiber malzeme de oldukça dayanıklıdır ve hafiftir. Alüminyum ise hafif olmasının yanı sıra doğada daha kolay bulunabilen bir malzeme olduğu için daha az maliyetlidir. Dayanıklılık konusunda ise en alt seviyededir.
  • Aluminyum : Hafif ve uygun fiyatlı; ama az dayanıklı
  • Magnezyum : Dayanıklı ve uygun fiyatlı; ama ağır
  • Karbon fiber : Dayanıklı, hafif; ama pahalı
Tripod alırken bakmanız gereken özelliklerin; taşıma kapasitesi, malzeme kalitesi, açık ve kapalı yükseklikleri, ağırlığı ve video mu yoksa fotoğraf için mi kullanılacağı gibi basitçe sıralanabileceğini söyleyebiliriz. Bu özelliklerin dışında kullanmayacağınız yüksekliklerin, video çekimi yapmayacaksanız video tripodu almanın, taşıma kapasitesinin gereğinden fazla yüksek olanını seçmenizin; tripod kullanıcısına hiçbir faydası yoktur. Ergonomik anlamda ve maddi anlamda gereksiz yük getireceğini söyleyebiliriz. En iyi tripodun sizin seçeceğiniz tripod olduğunu unutmayın.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.