Türk Oyuncuların Vazgeçilmez Alışkanlıkları

Türk Oyuncuların Vazgeçilmez Alışkanlıkları
Türk oyuncuların sıklıkla oynadıkları oyunlar arasında zirve yıllardan beri Counter – Strike ailesine ait. Oyunun 1.5 ve 1.6 gibi sürümlerinden beri süregelen, Türk Counter – Strike oyuncu kitlesi CS:GO versiyonunda da sahnede.

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda MMOG türünün öncülerinden Knight Online, Steam platformu üzerinden yayınlandı. Bir dönem Türk oyun dünyasında fırtınalar kopartan oyun, aynı oranda tercih edilmiyor. Ancak oyunun Steam versiyonunda aktif kullanıcıların ağırlıkla Türkiye’den giriş yaptığı biliniyor.
Türk oyuncular 2000’lerin başından beri sürekli oynadığı bir diğer oyun olan Age of Empires serisini de unutmadı. Steam üzerinden multi-player özelliğiyle oynanabilen Age of Empires serisi oyunları, Türk oyuncuların sıklıkla tercih ettiği oyunlar arasında üst sıralarda kendine yer buluyor.
Bununla birlikte Far Cry 5, Grand-Theft Auto V, Football Manager 2019, Team Fortress 2 gibi oyunların da seri halinde Türk oyuncuların ilgisini çektiğini, Steam Türkiye istatistiklerinden anlayabiliyoruz.

Türkiye de oyun sektörü
Türkiye oyun sektörü oyun üreticiliği açısından olmasa da oyuncu sayısı ve kalitesi bakımından dünya ile yarış halinde. Bireysel anlamda yüksek bütçeli, ünlü oyunların yapım faaliyetlerine katılan Türk grafikerler ve yazılımcılar mevcut. Fakat tamamen Türk yapımı, Türk oyun sektöründe üretilmiş global başarı yakalamış oyunlardan maalesef söz edemiyoruz.

Buna karşın, özellikle Steam Türkiye verileri dikkate alındığında Türkiye’nin oyun-sever bir ülke olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Steam’İn paylaştığı oyuncu istatistiklerinde, Türkiye IP’leri üzerinden yapılan girişler hayli yüksek sayılara ulaşmış durumda.

PubG, CS:GO, DotA2, Knight Online vb. birçok oyunda Türk oyuncuların yoğun biçimde aktif olduklarını biliyoruz. Ayrıca Steam platformu dışında yer alan League of Legends gibi benzer nitelikteki oyunlarda da Türk oyuncu profili hayli yaygın. 

Detaylı bilgi için: https://www.hubogi.com/riot-turkiye-ulke-muduru-bora-kocyigit/
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.