Fethullah Gülen’in mendilini getirene kaç yıl hapis cezası verildi

Fethullah Gülen’in mendilini getirene kaç yıl hapis cezası verildi
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in kağıt mendilini 'Erzurum kasası' olarak bilinen ‘Habbab Hoca’ lakaplı Ünal Üneş’e getiren, eski öğretmen Erdal Şenetiler, 'silahlı terör örgütüne üye olmak'suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan gerekçeli kararda, Bank Asya ile ilgili değerlendirmede ilginç bilgilere yer verildi. Elebaşı Gülen'in, "Bank Asya okçular tepesidir, terk etmeyin" diyerek, talimat vermesinin ardından 1 Aralık 2013 ile 30 Haziran 2014 tarihleri arasında bankada 400 bin hesabın açıldığı belirtildi.

FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında, 'büyük abi' olarak bilinen Erdal Şenetiler, 9 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanarak, cezaevine konuldu. Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Şenetiler'in 'Erzurum kasası' olarak bilenen 'Habbab Hoca' lakaplı Ünal Üneş'e, örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in kağıt mendilini ABD'den getirdiği iddianamede yer aldı. Buna göre, başka FETÖ/PDY davasında ceza alan Sevilay Üneş'in evinde yapılan aramada 'Muhterem Habbab Hocama verilecek, Gön: Erdal Şenetiler (ABD hediyesi)' yazılı beyaz zarf içinde beyaz kağıt mendil ele geçirildi. Yine farklı bir FETÖ davasının firari sanığı Ünal Üneş'in eşi olan Sevilay Üneş'in evinde ele geçirilen mektuba el koyuldu.

BİR GÜNDE 6 BİN HESAP

Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan eski öğretmen Erdal Şenetiler, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükümle birlikte tutukluluk halinin devamına karar verilen Şenetiler'in dosyasında mahkemece gerekçeli karar hazırlandı. Gerekçeli kararda, Şenetiler'in, örgüte ait Bank Asya'da açtığı hesaplara 2014 yılının Eylül- Kasım aylarında para yatırdığı kaydedildi. 'Asya Katılım Bankası hakkında yapılan değerlendirme' başlığı altında bölüm hazırlanan kararda bankanın, FETÖ/PDY'nin kasası konumunda olduğu belirtildi. 17- 25 Aralık'tan sonra FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in "Bank Asya Okçular tepesidir terk etmeyin" çağrısında bulunduğu hatırlatılan kararda, özetle şöyle denildi:

"Terör örgütü elebaşısı Fethullah Gülen'in çağrısı akabinde görülmemiş biçimde, standart bir yatırımcıyı korkutacak ve uzak durmasını gerektirecek bu bankaya olağanüstü şekilde para yatırımı ve hesap açma işlemlerinin başladığı, 30 Ocak 2014 tarihinde 6 bin hesap açılmak suretiyle hesap açılış rekorunun kırıldığı. 1 Aralık 2013 ile 30 Haziran 2014 tarihleri arasında tarihte görülmemiş şekilde 400 bin banka hesabının açıldığı, söz konusu bu hesapların açılış ve para yatırmanın 29 Mayıs 2015 tarihine kadar devam ettiği, bu tarihin söz konusu bankanın TMSF'ye devir tarihi olup inanılmayacak şekilde bir anda hesap açma ve para yatırma işlerinin kesildiği dikkate alındığında belirtilen tarih aralığında devlet tarafından desteklenmeyen ve tamamen riskli konuma gelen bir bankaya açılan, 30 Ekim 2014'te MGK kararı ile resmen düşman edilen bir örgütün bankasına hem de batan bir bankaya yüklü para yatırmayı ticari olarak düşünüldüğünde hiç kimse batan bir bankaya birikimini yatırmayacağı için söz konusu hesaplarda FETÖ/PDY terör örgütünün liderinin talimatının etken olduğu bu talimata riayet eden ve kendisini ve maddi varlığını riske atarak işlem yapan kişilerin ise bu talimatı ısrarla yerine getirme husundaki ortaya koydukları irade doğrultusunda doğrudan doğruya terör örgütünü destekleyen kişiler konumunda oldukları neticesine ulaşılmıştır. 17-25 Aralık sürecinde Bank Asya’nın gerçek yüzünü görüp bu tarihten sonra burada işlem yapmayanlar, herhangi bir destek amaçlı banka işlemi yapmayanların farklı farklı bir konumda olup geçmişten devam edegelen hesap işlemlerinin herhangi bir değişiklik veya artırıma gitmeksizin kişisel veya ekonomik sebeplerle devam ettirmeleri hukuki olarak makul görülerek özel bir suça işaret eden delil olarak kabul edilmemiştir. Buna karşın Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yetkililer tarafından o dönemde Bank Asya’nın FETÖ’nün maddi gücü, para kasası olduğunu belirtmesinden sonra kamuoyunu Bank Asya’nın gerçek sahiplerini tanımış ve amacını anlamış olması, karşısında tüm bunlara rağmen ve karşın Bank Asya’ya FETÖ talimatı ile 7 ayda 400 bin hesap açtıkları ve para yatıranların Bank Asya’yı ayakta tutmak için hareket ettiği hususunda kanaate ulaşılmıştır."

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.