FETÖ'nün 'Jitem'ine operasyon

FETÖ'nün 'Jitem'ine operasyon
Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanı Cevzet Soysal'ın 1998'de Batman'da kaçırılarak öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında yakalama kararı çıkarılan 12 kişi'den 6'sı gözaltına alındı. 1 numaralı şüpheli Gülen'in dışındaki 5 kişinin firari oldukları belirtiliyor.

GÜLEN'İN EMRİYLE İNFAZ EDİLDİ

Yeni Şafak'tan Aybile Eroğlu'nun haberine göre Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 1990'lı yıllarda Fetullah Gülen'in emriyle Batman'da Hizbullah üyesi olduğu gerekçesiyle pek çok kişinin kaçırılması ve TPAO işçisi Cevzet Soysal'ın günlerce işkence edildikten sonra yine Gülen'in emriyle infaz edilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya'da gözaltına alınan şüphelilerin ev ve işyerinde arama yapıldıktan sonra Batman'a getirilecekleri öğrenildi. İzmir'deki şüphelilerin 1998 yılında Batman Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli Polis memurları oldukları ve 15 Temmuz sonrası yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklandıkları için cezaevinde bulundukları belirtiliyor.

15 TEMMUZ ÖNCESİ BIRAKILMIŞLARDI

Soruşturmanın 1998 yılında Batman Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevliyken FETÖ içerisine sızan Polis memuru Hulusi Cemil Altınlı'nın 2014 yılında verdiği ifade üzerine başlatıldığı öğrenildi. 1998 ile 2002 yıllar arasında Batman'da FETÖ tarafından gerçekleştirilen cinayet, infaz, adam kaçırma, sahte delil üretilmesi gibi eylemleri aydınlatmak amacıyla gözaltına alınan şüphelilerin söz konusu dönemde Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde çalıştıkları belirtiliyor. Gözaltı kararı verilen şüpheliler arasında aynı dönemde FETÖ Batman İl İmamlığı ile Emniyet İmamlığı yapan isimler de bulunuyor.

resized_acd6c-6527d310cevdetdekupe

BİRİ ÖLDÜ İKİSİ YURT DIŞINA KAÇTI

Cevzet Soysal cinayetine ilişkin İstanbul'da daha önce yürütülen soruşturma kapsamında 14'ü polis 19 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. O dönem gözaltına alınarak sorgulanan şüpheliler suçlarını inkar etmiş ve serbest kalmışlardı. Soruşturma, daha sonra yetkisizlik kararı verilerek İstanbul'dan Batman'a gönderilmişti. Cevzet Soysal kaçırıldığında 2 yaşında olan oğlu Mücahid Soysal ise babasının naaşını alabilmek amacıyla yetkililerden yardım istemiş ve defalarca bu amaçla dilekçe vermişti. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından, daha önce Cevzet Soysal soruşturmasını yürüten kamu görevlilerinin arasında FETÖcülerin bulunduğunun ortaya çıkması ve Bylock yazışmaları başta olmak üzere FETÖ'ye ilişkin ortaya çıkan yeni bilgiler üzerine soruşturma yeniden açılmıştı. Öte yandan 2015 yılında yapılan ilk operasyonda gözaltına alınan dönemin Batman TEM Şube Müdürü Ahmet Akbal'ın 5 ay önce hayatını kaybettiği öğrenildi. Yine cinayetin 1 numaralı şüphelisi Gülen'in yanı sıra dönemin Bölge İmamı Bahattin Karataş ile Türkiye İmamı Süleyman Uysal da halen yurt dışında firari olarak bulunuyor.

JİTEM NEDİR?

Açılımı Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele olan JİTEM, İçişleri Bakanlığı'nın onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan görüş alınmadan Jandarma Genel Komutanlığı'nın kendi inisiyatifiyle kurularak, terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşum. JİTEM'in Türkiye'de özellikle 90'lı yıllarda yaşanan faili meçhullerinden sorumlu olduğu düşünülüyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.