Kaşıkçı davasında sanıklar hakkında ömür boyu hapis istendi

Kaşıkçı davasında sanıklar hakkında ömür boyu hapis istendi
İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda Ekim 2018'de Washington Post Gazetesi yazarı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianeme kapsamında 20 Suudi hakkında kamu davası açıldı.
 
Hazırlanan iddianamede 18 sanık hakkında "tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten adam öldürmek" suçundan, 2 sanık hakkında da "öldürmeye azmettirmek" suçlamasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Sanıklar hakkında ayrıca yakalama kararı çıkartıldığı ve Interpol'e de bu yakalama kararlarının iletildiği belirtildi.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından yapılan yazılı açıklamada, iddianamede cinayet emrini veren sanıklar olarak Ahmet bin Muhammed El Asırı ve Saud Al Kahtanı isimlerine yer verildi.
 
Açıklamada, soruşturmanın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, evlilik belgesini almak üzere 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda boğularak öldürülmesi ve cesedinin parçalanarak yok edilmesi olayı ile ilgili yürütüldüğüne de işaret edildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.