Teröristler Fırat'ın doğusundan çıkarılmalı

Teröristler Fırat'ın doğusundan çıkarılmalı
Türkiye'nin milli güvenliğini yakından ilgilendiren Suriye'nin kuzeyinde Fırat'ın doğusundaki PYD bölgesine yönelik topçu atışları sürerken gözler bir kez daha operasyon yapılıp, yapılmayacağına döndü. Siyasi olarak bu işin becerileceğini söyleyen Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, "Eldeki tüm olanaklar kullanılır, ondan sonra yapılır siyasi olarak fazla bir şey yapılamıyorsa artık teröristlerin anlayacağı dilden yapılır. Bölge bizim için sorun ve tehlike. Sürekli geçiş yolları üzerinde. Türkiye 34 yıldır mücadele ediyor. Bölgede yeterli birliklerimiz var. Başlayan hareket durmamalı" dedi. 

Fırat'ın doğusunun çok önemli olduğunu ifade eden Kundakçı, şöyle devam etti:

"Evet, Afrin ve Cerablus'tan koridoru kestik ama terör örgütü hem de desteğiyle oraya tam olarak yerleşti. Parası bol, silahı yeterli, her şeyi yeterli, bizim onları oraya kesinlikle yerleştirmememiz lazım. Artık bu iş çoktan gelip geçti. Afrin'den önce de olabilirdi, sonra da olabilirdi. Kesinkes burayı bitirmemiz lazımdı. Çünkü buraya yerleştikten sonra Türkiye'nin çok başını ağrıtır. Teröristlerin sonu gelir mi denir, evet sonu gelir, eğer güçlü bir devlet teröristleri desteklemezse sonu gelir, bir daha da kıpırdayamaz. Çünkü silahı ve parası her şeyi biter ama bir güçlü devlet 20 bin TIR'dan fazla araç gereç verirse, bir Arap devleti 100 milyon dolar verirse, ABD buna bütçe açıp para verirse burada adamlar biter ama yeniden çıkar. Bu nedenle burada kesin sonuç almamız gerekir."

HER ŞEYE RAĞMEN YAPMAMIZ GEREKİR

Kesin olarak teröristleri bölgede yaşatmamak gerektiğinin altını çizen Kundakçı, "Koridoru hem Cerablus'tan, Fırat Kalkanıyla kestik, hem de Afrin'den kestik. Şu anda Afrin'e ulaşmaları mümkün değil" diye konuştu. Bu bölgelere yerleşmelerinin PKK'nın PYD ile birlikte başımıza dert olmasına neden olacağını dile getiren Kundakçı şunları kaydetti:

"Bu nedenle her şey göze alınmalı. Yapılan ateşin doğru ve iyi olduğunu söyleyebiliriz. Rastgele de ateş edilmiyor zaten bölgeye. Havadan gözetleme yapılıyor, bu gözetlemelerin ışığında oradan alınan bilgilere dayanarak, elindeki imkânlarla atış yapıyorsunuz. Bunların menzili 40 kilometre, diğer tarafa çekilirler denebilir. Burada kayıp verseler bile durmazlar başka taraftan başlarlar. Bu nedenle imkânlarımızı kesin olarak kullanmamız, hatta ve hatta her şeye rağmen yapmamız gerekir. Şu ana kadar beklemeniz bile lüzumsuz. O bölgeler bize karşı hazırlanmadan önce bitirilmeliydi. Böyle bir imkân madem yaratıldı tekrar, TSK bunu yapar."  

TEHLİKELERİ GÖZE ALMAK GEREKİR

Sonuçta TSK'nın bölgeyi temizleyeceğini bildiren Kundakçı, arazinin Irak bölgesindeki gibi olmadığını aktardı. Kundakçı, "Oradaki harekât açısından, iyi ve güçlü birliklerimiz var. Daha çok birlik de getirilir. Orada mutlaka bunların cesareti kırılmalı ve işleri bitirilmeli. Türkiye'nin başına sürekli dert açar. Sınır üstünde. ABD'nin desteğiyle, batının desteğiyle tanıma peşindeler bu bölgeyi" şeklinde konuştu. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünün belli olduğunu, istediğini yapabileceğine vurgu yapan Kundakçı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun için de gerekli temasları yaparlar. Hiç kimseyi beklemeden anında girilir ve bastırılır. Bazı şeyleri göze alacaksınız, göze almadan kesin sonuç alınamaz. Siyasi olarak da bu iş becerilir. Eldeki tüm olanaklar kullanılır, ondan sonra yapılır siyasi olarak fazla bir şey yapılamıyorsa artık teröristlerin anlayacağı dilden yapılır. Bölge bizim için sorun ve tehlike. Sürekli geçiş yolları üzerinde. Türkiye 1984'ten beri 34 yıldır mücadele ediyor. Daha önce bu tür operasyonlar yapıldı. Kimseye de taviz verilmeden yapıldı. Bölgede yeterli birliklerimiz var olmadı takviye kaydırılabilir. Başlayan hareket durmamalı. Karşıda belirlenen hedefler anında vurulmalı. Öbür tarafın yapacağı bir şey yok şu anda. Teröristler belki başka yollar arayabilirler. Sızmalarla yapmak isterler ama zararlarına olur. TSK bunu karşılar, olduğu yerde yok edebilir. Bu tür hareketler için istihbarat alınır. İHA'lar oldukça, ateşler de her tarafa yapılabiliyorsa teröristleri zor durumda bırakır. Biz kararlı davrandıkça, fırsatları değerlendikçe bir şey kazanamazlar." 

Uluslararası temas edilmesi gerektiğine de değinen Kundakçı, "Ülkemizin hemen dibi. Ülkemizin tüm olanaklarını değerlendirmemiz gerekiyor. Bu işe başlandıysa birden bire anında yumruğu tam vurmak gerekir" dedi. 

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.