COVİD-19 Tedbirleri Kapsamında İcra Takibinin Durdurulmasında Süresiz Nafaka İstisnasına İlişkin Bir Değerlendirme

İİK, 344. Madde; “Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir” hükmü karşısında;
Bir taraftan coronavirüs nedeniyle infaz düzenlemesine hız verilirken diğer yandan ekonomik gelir ile bağlantılı ve tazyik hapsi müeyyidesi olan bir uygulamanın devam ediyor olması adil değildir. 
 
22 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe giren; “nafaka alacaklarının icrası dışında tüm icra işlemlerinin 30.04.2020 tarihine kadar durdurulması” kararına karşın, yoksulluk nafakası ödemek zorunda kalan ve söz konusu karar ile kapsam dışı tutulan büyük bir çoğunluğun, ekonomik açıdan daha da çıkmaza gireceği ve tazyik hapsi ile karşı karşıya kalacağı ne yazık ki gözardı edilmiştir.


 
Ülkemizin içinde bulunduğu riskli süreçte sokağa çıkma, evde kal kuralı karşısında, ekonomik durumu sıkıntıya giren ve ödeme güçlüğü geçmişe oranla daha da artacak vatandaşlarımıza, nafaka ödemesi yapamadıkları takdirde tazyik hapsinin uygulanması, acil olarak gündeme alınması beklenen infaz düzenlemesinin mantığı ile de çelişmektedir.
 
Kaldı ki; kısa bir süre evli kalıp yıllarca yoksulluk nafakası ödemek zorunda kalan kişilere bir nevi sosyal devlet rolü yüklendiği görüşünde olduğumu belirtmekle birlikte, zaten beklenen yargı paketinde süresiz nafakanın adil olmadığı ve bu bağlamda yeni bir düzenleme yapılması gerektiği aciliyet arz ederken, yasalaşması düşünülen infaz düzenlemesine ilişkin yargı reformuna süresiz yoksulluk nafakasına ilişkin mağduriyetleri ortadan kaldıran bir düzenlemenin eklenmesini elzem telâkkî ettiğimi belirtmek isterim.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Zeynep Öztürk 2 gün önce
abdullah bizzat tanıdığım kişiler bu konuda mağduriyet yaşamakta. güzel ve güncel bir konuyu gayet profosyonel bir bakış açısı ile değerlendirmişsin. tebrik ediyorum