Asimilasyon

Açıklama, “Kafkas Dernekleri Federasyonu” adına yapılmış. Ne istiyorsun? Adını kendin koymuşsun, git ne isteyeceksen Kafkaslarda iste. Bölücü ve yıkıcı PKK ağzıyla konuşmanın elbette hesabı sorulmalıd

Her siyasi partide, zaman zaman, açıklamalarıyla ve davranışlarıyla o partiye gönül verenleri dehşete düşürecek, yerlerinde hop oturtup hop kaldıracak bazı siyasetçiler görülebilir. Burada görev, parti yönetim kurullarına düşmektedir. Kendilerine oy verenleri partileri hakkında kuşkuya düşürmek, bir kısmının oyunu kaybetmek istemiyorlarsa gerekenleri yapmak zorundadırlar. Bazı durumlar öylesine vahimdir ki ok yaydan çıkmıştır, sonrasında “Yanlış anlaşıldım, açıklamalarım saptırıldı.” vb tevil çabaları boşunadır.
 
İYİ PARTİ Genel Başkan Yardımcılarından Hasan Seymen, sosyal medyada paylaşılan bir videoda partisinin kamuoyuna taahhüt ettiği genel programa, ilkelere tümüyle aykırı görüşler ileri sürmüş. Özet olarak "TBMM'nin yeni anayasa için derneklerden görüş istemesi sonucunda Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak biz de Çerkesler adına özellikle Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren gördüğümüz asimilasyon politikalarının sonuçlarını yaşayan insanlar olarak, birinci sınıf vatandaş gibi yaşayabilmek, herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması, temel hak ve özgürlüklerini herkesin eşit şekilde kullanması adına isteklerimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bildirdik." demiş. Özellikle Cumhuriyet döneminde asimilasyona uğranıldığı iddiasının altında Cumhuriyet karşıtlığı da sezilmektedir.
 
Bugüne kadar tanıdığım birbirinden yiğit, Türkiye’yi öz vatanı bilen, bu vatan uğruna her fedakarlığı yapmaya hazır Çerkes kardeşlerim adına büyük utanç duydum. Nitekim Seymen, bu garip sözleri dolayısıyla onlar tarafından da kınanmaktadır.


 
Seymen ve onun gibi düşünenlerin öncelikle “asimilasyon” sözcüğünün anlamını ve dünyadaki uygulamalarını çok iyi incelemeleri gerekir. Dünyada istese bile bazı topluluklara asimilasyon uygulamayı beceremeyecek bir devletten, milletten söz edilecekse o; Türk devleti, Türk milleti olur.
 
Asimilasyon uygulaması sistematiktir. Belli esasları, programı vardır. Asimilasyon programı uygulayıcılarına verilmiş genel uygulama emirleri, resmî talimatlar vardır. Bir devlet, bir kısım vatandaşlarına asimilasyon uyguluyorsa bunun en açık örnekleri askerlikte görülür. Askerî disiplin içinde asimile edilecek kitlelere her türlü özel uygulama yapılabilir. Otuz dokuz yıllık askerlik hayatım boyunca hiçbir birlikte Mehmetçiklere etnik kimliklerine göre farklı davranıldığını görmedim. Üst makamların bu yolda hiçbir uygulama emrine, programına, yönergesine tanık olmadım. Kişisel yaşantım içinde de benzer uygulamalara rastlamadım.
 
Seymen’e Todor Jivkov döneminin sosyalist Bulgaristan’ında Türklere uygulanan asimilasyonu hatırlatmak isterim. Türklerin adları bile zorla değiştirilmiş, Türkçe konuşmaları engellenmiştir. Seymen, Türkiye’nin iktidar alternatifi önemli bir siyasi partisinde üst düzey yönetici konumundadır. Bu nasıl ikinci sınıf vatandaşlıktır? Türk vatandaşlarının kimliklerinde etnik aidiyetlerini belirten hiçbir ibare yoktur. Hangi Çerkes kardeşimiz hangi zaman ve ortamda, kimler tarafından, nasıl ikinci sınıf vatandaş uygulamasına uğratılmıştır?
 
Çerkes kökenli vatandaşlarımızın ataları, Rus soykırımından kaçarak sığındıkları, din ve büyük oranda kültür birliği dolayısıyla sevgiyle karşılandıkları bu ülkede onurlarıyla özgür yaşama imkânı bulmuşlardır. Bu ülkeyi vatan, kendilerini vatandaş, bizleri kardeş bilmiş, bu ülkeye onurlarıyla hizmet etmişlerdir.
 
Açıklama, “Kafkas Dernekleri Federasyonu” adına yapılmış. Ne istiyorsun? Adını kendin koymuşsun, git ne isteyeceksen Kafkaslarda iste. Bölücü ve yıkıcı PKK ağzıyla konuşmanın elbette hesabı sorulmalıdır. Sen de mi ülkeyi bir yandan bölme çabasındasın? İYİ PARTİ’de işin ne? İYİ PARTİ de senin düşüncendeyse milliyetçilerin orada işi ne? Geçiştirilebilecek, gaf gibi görülebilecek basit bir melanet değildir.
 
Suriyeli sığınmacılar konusunda uyarılarda bulunanların ne kadar haklı oldukları Seymen’in açıklamalarıyla bir kere daha kanıtlanmış oldu. Dün bağrımıza bastığımız kültür özellikleriyle bize çok yakın, kendilerini tenzih ettiğim Çerkes kökenli vatandaşlarımız arasından böylelerinin çıkması, çok daha yoğun nüfusa sahip, kültür olarak bize daha uzak Suriyeli sığınmacılar arasından neler çıkabileceğini de göstermektedir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.