Ekonomin Kadar Konuş

Milletimiz özverilidir. Geçmişte olduğu gibi her türlü zorluğa katlanır. Türk milletini yaptırımlarla tehdit edenler daima hüsrana uğrayacaklardır. Yeter ki ülkeyi yönetenler, aydınlar, medya milli ko

Nasrettin Hoca’nın sakalı üzerinden fare geçer. Hoca hemen sakalını keser. Niyesini soranlara da “Yol olur.” der. ABD, Rahip Bronson olayından sonra ekonomimizi batırma tehdidini yol olarak benimsedi anlaşılan. Aklına estikçe ekonomimizi çökertme tehdidiyle bir şeyler istiyor.
 
Her taviz yeni tavizlere kapı açar. Sizi taviz vermeye zorlayanlar, sonuç elde edebildikleri bir yol bulduklarını sandıklarında, onu sonuna kadar kullanırlar. Türkiye’nin pek çok dış sorunu vardır. Yarın “Ermenistan’a şunları verin, Kıbrıs’ta şöyle yapın, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinizden vazgeçin… değilse ekonominizi yıkarız.” külhanbeylikleriyle karşılaşmak istemeyiz.
 
Akıllı, sözünü deliye söyletirmiş. ABD Başkanı Trump’ın kafadan gayrımüsellah görüntüsü vermesine bakılmasın; o birbiriyle çelişen, çoğu skandal niteliğindeki tweetlerinin hepsi taktik. ABD’nin hiçbir sözünün ardında durduğu görülmemiştir. Ardında durduğu sanıldığı durumlarda bile oyalamalar, büyük oranda değiştirmeler görülür. Sadece güce inanır, sadece güç karşısında geriler.
 
Dış dünyaya kendimizi iyi ve doğru anlatamadığımız ortada. Bunda onların anlamak istememeleri, ön yargılı olmaları önemli rol oynuyor; ama bizim görevlilerimizin liyakatsizlikleri de unutulmamalı. PKK/PYD/YPG, tanıtım ve propagandada sanki daha etkili gibi.
 
Ekonomimizin durumu malum. ABD dışındaki ülkelerin de ekonomik yaptırımlara başvurması bizi hayli sıkıntıya sokar. İlgili bakanın açıklamalarını artık kimse ciddiye almıyor. Ekonomi üzerine her gün yeni yükler biniyor. Ekonomimiz; cari açık, dış borç, yabancı yatırımları üzerinde duruyor.


 
Artık herkes şunu anlamak zorunda: Hem ülke hem kişi bazında borçlanarak; kazandığımızdan, hak ettiğimizden çok daha fazlasını harcıyoruz. Tasarruf etmedikçe, bu tasarrufları üretime dönüştürmedikçe ekonomimizin dış tehditlerden etkilenmeyecek sağlamlığa erişmesi mümkün değildir. Bu olmadıkça da dış sorunlarımızı lehimize çözümleme şansımız azalacaktır.
 
Her alanda üretim, yerli ihtiyaçları karşılamanın ötesine ulaşmalı; ihracatımız ithalatımızın çok üstüne çıkmalıdır. Bugün, dün ihraç ettiğimiz tarım ürünlerini bile ithal eder durumdayız. Market rafları dünyanın dört bir tarafından ithal edilmiş ürünlerle dolu.
 
Jhonson mektubundan ve Kıbrıs harekâtından sonra uğradığımız ambargolar aklımızı bir nebze olsun başımıza getirmişti. Halkın özverili katkıları ile kurulan savunma sanayi tesisleri bugüne kadar çok önemli işler başardı. Ancak başlardaki o hız yitirildi. Savunma sanayimizi geliştirmek, dışa olan bağımlılığı olabildiğince azaltmak zorundayız. Bunun bilim ve teknolojide ileri gitmeden mümkün olamayacağı da malum. Bilim ve teknoloji deyince eğitimin önemi bir kere daha öne çıkıyor. Zırt pırt bakanı değişen, gelen her bakanın sistemi alt üst ettiği eğitim öğretim hayatımızın her geçen gün bir öncesini aratır duruma geldiği ilgili herkesin ağzında.
 
Bulunduğumuz coğrafya tarih boyunca birçok milleti yutmuştur. Bu coğrafyada ekonomik ve askerî alanda güçlü olmadan ayakta kalmak her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Büyük İsrail, Büyük Kürdistan, Büyük Ermenistan, Büyük Yunanistan idealleri, Doğu Akdeniz’in paylaşımı, genişletilmiş BOP projeleri varlığımızı tehdit etmektedir.
 
Şer güçleri, bu emellerle içimizdeki hainleri de kullanarak askerî varlığımızı eritmeye, güçsüzleştirmeye çalışmışlardır. Bugün de aralıksız buna çalışmaktadırlar. Pek çok kişi ve kurum da bunlara bilmeden destek olmuştur. Bugün herkesin milli duyguları ayakta. Dün milliyetçiliği ayaklar altına alanlar; Türk bayrağının adının, renginin, biçiminin değişmesini isteyenler, her yeri şanlı bayrağımızla donatıyor. Olması gereken budur ve doğruyu bulmuşlardır.
 
Milletimiz özverilidir. Geçmişte olduğu gibi her türlü zorluğa katlanır. Türk milletini yaptırımlarla tehdit edenler daima hüsrana uğrayacaklardır. Yeter ki ülkeyi yönetenler, aydınlar, medya milli konularda dik durmayı başarsınlar.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.