Millet Kazandı

Aslında yine her seçimde olduğu gibi seçimin tek galibi var: MİLLET. Millet, neyi istiyorsa o olur, demokrasi budur. Milli iradeye saygı şart. Sonuçlar milletimize hayırlı olsun.

Bilindiği gibi bizde hiçbir seçimin kaybedeni olmaz. Seçime girenler, istatistiğin bir yanından yararlanarak kazandık, derler. 31 Mart’ta da değişen bir şey yok. Her köşede birileri seçimi yorumluyor. 1 Nisan’da manşetler Cumhur İttifakı’nın zaferini ilan ediyordu; bir gün sonra sandıkta darbe iddiaları manşette. AA bilinen ve bekleneni yaptı. Sanırım herkes bıktı; ancak seçime bir nebze olsun değinmemi hoş görün.
 
Aslında yine her seçimde olduğu gibi seçimin tek galibi var: MİLLET. Millet, neyi istiyorsa o olur, demokrasi budur. Milli iradeye saygı şart. Sonuçlar milletimize hayırlı olsun.
 
Seçim sürecinde ayırımcılığın, tehditkârlığın, öfke krizlerinin, küfrün, iftiranın, ağır hakaretlerin milletçe beğenilmediği; uzlaşmanın, ılımlılığın, kucaklayıcılığın, dürüstlüğün istendiği anlaşıldı.
 
Seçimde eşit olmayan güçlerin yarıştığı dikkate alındığında zayıf görünenin çok daha başarılı olduğu kabul edilmelidir. Elleri kolları bağlı, ayağına pranga vurulmuş bir boksörün, taraflı hakemlerin yönettiği bir maçta, üstelik bütün basın karşı tarafın galibiyetini peşin ilan etmişken maçı puan farkıyla kazanması gibi. Bütün bunlar, şartlar eşit olsa nakavtla bitecek bir karşılaşma olduğunu göstermez mi?


 
Bu seçimin, sistemi bütünüyle gözden geçirmemizi söyleyen bir sonucu daha var. İktidar, seçime hile karıştı, diyor. Kaybettiğini zımnen kabul ve başarısızlığa mazeret bulma çabası değilse çok önemli. Geçmiş seçimlerde iktidar kazanırken muhalefet, benzer iddialarla ortaya çıkardı. Demek ki seçim sistemimizde yetersizlikler, hileye hurdaya açık kapılar var. Geçmişte muhalefetin bu yoldaki itirazlarına kulak tıkayan iktidar, artık konuya ciddi biçimde el atma gereğini duymalı.
 
Seçimde hile yapılacağından asıl endişeli olan taraf muhalefetti. İktidar kanadı düne kadar dünyada en dürüst seçim sisteminin bizde olduğunu, asla hile yapılamayacağını söylüyordu. Seçim yönetimi iktidarın elinde. Sandıklara sahip çıkma konusunda iktidar çok daha avantajlı. Buna rağmen muhalefetin hile yapması güç. Üstelik muhalefetin mükerrer oy kullanılmasını önleyecek parmak boyası kullanılsın önerisi kabul görmedi.
 
Bu iktidar tarafından yapılan değişiklikle seçmen listelerinin oluşturulması görevi YSK’den alınarak iktidar emrindeki nüfus idaresine verildi. Seçmen listelerinde aynı adreste kimlerin bulunduğunu görmek, listenin tamamı taranmadıkça mümkün değil. Belki bir kısmı yanlışlıkla olsa da bazı insanlar kendi evlerinde hiç tanımadıkları onlarca kişinin yazılı olduğunu gördü. Metruk binalara yüzlerce seçmen yazıldığı görüldü. Bu durum, farklı adreslerde mükerreren yazılanların farklı sandıklarda mükerrer oy kullanabileceklerini de göstermektedir. Askıya çıkan seçmen listeleri çift yönlü hazırlanmalı, insanlar kendi adreslerinde kimlerin seçmen olarak kaydedildiğini de görebilmeli, itirazlarını yapabilmelidir.
 
Kamu bürokrasine hakim olan iktidar, kamu bürokrasisinin yönettiği seçimlerde hile yapıldığı iddiasını öne sürüyorsa sorumluluğunu yerine getiremediğini, sitemi düzenleyemediğini, kendi hakkını hukukunu korumaktan bile aciz olduğunu ifade etmektedir.
 
Seçim sonuçlarına itirazlar ele alınırken çifte standart olmamalı, hukuka uyulmalıdır. Tartışmalar tez elden bırakılmalı, yönetim boşluğu yaratılmadan bir an önce işlere sarılınmalıdır.
 
Ekonomik yangın büyüyor. Başlayan zam sağanağı çare olur mu? %37’lik elektrik zammı başımıza geleceklerin işaretini veriyor. Kavga edecek zaman değil. Kavga dilini kullananlar barış dili kullanmaya başladıklarında ne kadar inandırıcı, ne kadar kucaklayıcı olabilirler bilmem; ama ayrıştırıcılığa son verilmemesi halinde gerçekten beka sorunuyla karşılaşacağımız çok açık.
 
Seçimin milletimize hayırlar getirmesini diliyor, seçimi kazanan herkesi kutluyorum.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.