Nef’î Rahmet İstedi

Yarabbi, dinimizi, onu siyasete alet edenlerin şerrinden koru. Seçime daha epey gün var. Bakalım daha ne istismarlar ne akıl almaz garabetler göreceğiz?

Bir densizin medyada dolaşan görüntüleri ve sözleri dolayısıyla 17.YY.ın hicivleriyle ünlüDivan Şairi Nef’î hatırımıza geldi. Üstat, zamanın devlet adamlarını yeren şiirleri yüzünden 26 Ocak 1635’te idam edilmişti.
 
Sonuyla ilgili meşhur bir rivayet var. Hakkında idam fermanı verileceğini anlayan Nef’î, siyahî harem ağasının şefaatini ister. Ağa, bir af dilekçesi yazmak için kaleme sarılır. Hokkada siyah mürekkebe fazlaca bulanan kamış kalemden kâğıda bir damla düşer. Hiciv damarı kabaran Nef’î, kendini tutamaz, “Mübarek teriniz damladı.” deyiverir.  Böylece son umudunu da yok eder.
 
Nef’î’nin hiciv örneklerinden ikisi çok ünlüdür:
 
Dönemin büyük şairlerinden Şeyhülislam Yahya Efendi, Nef'î'yi hem öven hem de yeren şu dizeleri söyler:
 
"Şimdi hayli sühanveran içre,         (Şimdi söz ustaları içinde)
Nef'i mâ'nendi var mı bir şair,        (Nef’î benzeri bir şair var mı?)
Sözleri Seba'-i Mu'allakadır,           (İslam’dan önce Kâbe’ye asılan yedi şiir değerindedir sözleri.)
İmriü'l-Kays kendidür kafir"            (O günün ünlü şairi İmrü’l-Kays’ın kendidir kâfir.)
 
Nef'i'nin cevabı şu olur:
 
"Bize kâfir demiş müftî efendi,          (Müftü bize “Kâfir.” demiş.)
Tutalum ben âna diyem Müselmân. (Varsayalım ben ona “Müslüman.” desem.)
Varıldıkta yarın rûz-ı cezaya,              (Yarın ceza gününe (kıyamete) varınca,)
İkimiz de çıkaruz anda yalan."           (İkimiz de orada yalancı çıkarız.)


Zamanın kadılarından Tahir Efendi’nin kendisine kelp (köpek) dediğini işiten Nef’î:
 
“Tahir Efendi bana kelp demiş.    (Tahir Efendi bana köpek demiş.)
İltifatı bu sözde zahirdir.                (Bu sözdeki ltifatı apaçıktır.)
Maliki mezhebim benim zira,       (Çünkü mezhebim Maliki’dir.)
İtikadımca kelp tahirdir.                (İnancıma göre köpek temizdir (Tahir)dir.)
 
Nef’î, yaşasaydı ne kadar bol malzeme bulur, nice unutulmaz hicivler daha ortaya koyardı kim bilir?


 
“Yobaz!” diyeceğim; ama sözcük yetersiz kalıyor, mihrap önünde cemaate dua ettiren sakallı, sarıklı, cübbeli bir yaratık, halkı kin, nefret ve saldırıya çağırıyor. Yerel seçimin, hatta muhtar seçiminin İslâm ile küfrün savaşı olduğunu söylüyor. Seçimi gâzâ sanıyor. Milletin yarıdan çoğuna “kâfir” diyor. Doğrudan söylemediği tek söz, katledilmelerinin vacip olduğu. Milleti birbirine kırdırsa rahat edecek anlaşılan.
 
Demokrasinin vazgeçilmezi seçme ve seçilme hakkını tekeline alan; milleti bölen, kin ve düşmanlığa yönlendiren bu adamın vb’nin akıbetinden Allah (CC) bütün inananları korusun. Sonlarını ancak Allah (CC) bilir; ancak on milyonlarca insandan helallik almanın mümkün olamayacağı da malum.
 
Bu adam akıl hastası olabilir, cezaî ehliyeti olmayabilir. Beni asıl üzen onun dualarına amin diyen sayısı belirsiz cemaat oldu. Böyle sapık duaya “Amin.” denir mi? O cemaat içinde hiç mi aklı başında, Allah’tan (CC) korkan kişi yokmuş? Bakın herkesin amin diyeceği, mümine yakışır dua şöyle olur:
 
Yarabbi, 31 Mart seçiminde cümle belediye başkanlıklarına, meclis üyeliklerine, muhtarlıklara yüksek ahlaklı, erdemli, adaletli, hamiyetli, görev aşkı ve sorumluluk duygusu yüksek, zeki, bilgili, becerikli, çalışkan, vatansever, merhametli, gözü tok, iş bilir insanlar nasip et; kötülerin, liyakatsizlerin önünü kes. Amin.
 
Başka bir camide, başka bir aklını yitirmiş adam, bu gafilin sözlerini bu defa tam aksine oy kullanacaklar için söylese acaba ne olur? Yargı olaya nasıl katılır? Adalet nasıl tecelli eder? İşte o durumda neler olur ise bu durumda da aynı şeylerin olmasını temenni etmek, beklemek gerek.
 
Kula ilçesi belediye başkanlık adayının da yukarıdaki din adamına benzer sözleri var: "Ufak tefek siyasi amaçlar uğruna memleketi kurban etmenin manası yok. En uç sosyalist bile olsa şu dönemde, diğer tarafa oy vermesi haramdır." demiş. Dini siyasi çıkarına alet edip, Allah’ın haram kılmadığını haram kılıp küfre girmiyor mu?
 
Dilinizin alıştığı yalanlarla "Bu helaldir, bu haramdır." demeyin. Aksi halde bu sözlerinizle Allaha yalan isnad etmiş olursunuz. Şüphesiz ki Allaha yalan isnad edenler, hiçbir zaman kurtuluşa eremezler... NAHL-116
 
Yarabbi, dinimizi, onu siyasete alet edenlerin şerrinden koru. Seçime daha epey gün var. Bakalım daha ne istismarlar ne akıl almaz garabetler göreceğiz?
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.