Sosyal Medyanın Gücü

Yazılı ve görüntülü medyanın büyük bölümünün desteğini alan Cumhur İttifakı, sanırım sosyal medyanın bu gücünün henüz farkında değil.

Bellerinde tabanca olduğu söylenen iki kişi, içinde hamile bir kadının ve eşinin bulunduğu araca saldırıyor. Yayımlanan görüntülerden ve olaya tanık olanların ifadelerinden anlaşılan şu: Bu ikilinin yasak olan emniyet şeridini kullandıkları, ileride trafik polislerinin olduğunu görünce kurala uygun ilerleyen araçların arasına girmeye çalıştıkları, kendilerine yol vermediğini iddia ettikleri bir aracın önünü kesip sürücüyü araçtan indirmeye ve dövmeye çalıştıkları, indiremeyince küfürler eşliğinde aracı tekmeledikleri, aynasını kırdıkları, üzerine çıkıp hasar verdikleri görülüyor. Kısaca görüntüler öylesine açık ki asla yorumlarla tevil edilecek, yumuşatılacak, zeytinyağı gibi üste çıkılabilecek bir durum yok.
 
Normal koşullarda, varlıklı olan bu insanların yaptıkları yanlarına kâr kalırdı. Paralarını kullanarak olaydan sıyrılmanın bir yolunu da bulabilirlerdi. Zaten o yüzden bu kadar pervasızlar. Tam “Kıroyum; ama para bende. Nasıl olur da birileri benim yüceliğime boyun eğmez?” kibirlenmesi. Medyada bu saldırının yer bulması da zordu. Belki susturulamayan bir gazetenin iç sayfalarında küçük bir haber olurdu.
 
Ancak sosyal medyada olay adeta patladı. Adamların kim olduğu, meslekleri anında öğrenildi. Onlardan alış veriş yapılmaması için boykot çağrıları yapıldı. Bu tür yaygın paylaşımlar uzun süre daha yayımlanacak anlaşılan. Bunlarla da yetinilmedi. Bu ikilinin ifade vermek üzere geldikleri polis merkezinin kapısında polis tarafından saygı belirten tavırlarla karşılandığının görüntüleri de düştü sosyal medyaya. Bu defa ilgili polisi kınayan paylaşımlar yoğunlaştı.


 
Dahası da var. Saldırgan ikiliden birinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile kol kola fotoğrafları kondu sosyal medyaya. “Acaba bu yüzden mi polis saldırganları kapıda karşıladı ve saygı gösterdi?” endişelerine yer verildi. Hiç sanmam. Siyasetçiler herkesle  fotoğraf çektirirler. Birileri bu fotoğrafları kullanarak bürokratları etkilemeye çalışır. Dürüst siyasetçiler, bürokratlara adam kayırılmaması konusunda kesin talimat ve garantiler vermelidir.
 
Yazılı ve görüntülü medyanın büyük bölümünün desteğini alan Cumhur İttifakı, sanırım sosyal medyanın bu gücünün henüz farkında değil. Belki farkında; ama doğru kullanmanın yolunu bulamamışlar gibi. Aslında sosyal medyada Cumhur İttifakı lehine paylaşımlarda bulunanlar da var. Ne yazık ki bunların çoğu küfür ağırlıklı. Çoğu bilim, bilgi, akıl ve mantık dışı. İnsanları doğru bilgilerle kazanmak, düşüncelerine yön vermek gibi bir endişeleri yok. Bu tür sosyal medya paylaşımcılarına “trol” deniyor. 31 Mart ve 23 Haziran yenilgilerinin ardında bu sosyal medya gerçeğinin önemli payı var.
 
Sosyal medya, medyadan daha önemli konuma geldi. Bunu gözden kaçıranlar kayıpta olmayı sürdüreceklerdir. Sosyal medyaya önem vermek adına ücret vererek ya da başka yollarla birtakım insanları kullanmak iyi sonuçlar vermediği gibi tam tersi etki uyandırmaktadır.
 
Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu başta muhalefetin belediye başkanları için en büyük desteği yine iktidar ile desteğindeki medya ve trol denenler vermekte. Belediye başkanlarının her başarısızlıkları için öne sürecekleri ve inandırıcı olacakları bahaneleri hazır: “İktidar bizi çalıştırmamak için her şeyi yapıyor.” Medya ne derse desin, sosyal medya bu konuda en büyük güvenceleri, en büyük destekçileri.
 
Umarım herkes ders alır. Artık kimsenin yaptığı gizli kalmıyor. Ne kadar paranız, ne kadar gücünüz olursa olsun anında milletin gözleri önüne seriliyorsunuz.
 
 
EN AHLAKSIZ YARIŞMASI

 
Adlarını anmaya gerek yok. Başta kendileri, herkes kim olduklarını bilir. Düşüncelerini, eleştirilerini nezaket içinde, en azından küfürsüz ortaya koyamayacak kadar yetersiz, kültürsüz, ifade-i meramdan aciz siyasetçilerimiz var. Onlar bir küfredince sosyal medyadaki yandaşları ve troller bin küfrediyor. Sanki “EN AHLAKSIZ, EN EDEPSİZ KİM?” yarışması var. Bu yolla kaybetmekte olduklarının farkında değiller. Ayıldıklarında çok geç olacak.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.