Sürpriz miydi?

Ortada bir oyun var idiyse bozulmakla kalmadı, görmezden gelinen İYİ Partinin gündemde yoğun biçimde yer almasına ve güçlenmesine yol açtı.

Baskın da desek, erken de desek 24 Haziran’da yapılacak seçim için sürpriz demek güç. Çünkü seçim, aylardır sağır sultanı bile uyandıracak şiddette, “Geliyorum.” diye bağırıyor; ortalığı inletiyordu.
 
Konuya girmeden hisseli bir kıssaya yer vereyim: Adamın biri, her nasılsa Azrail Aldeyhisselam ile ahbap olur. Bir süre birlikte gezer tozarlar. Azrail (AS) “Dostum, bana müsaade, benim bir yığın görevim var, hoşça kal.” der. Adam, “Yolun açık olsun; ama dostluğumuzun hatırına bana bir iyilik et. Benim canımı almaya gelmeden birkaç ay önce haber ver de hazırlık yapayım, borçlarımı ödeyeyim, vasiyetimi edeyim.” demiş. Azrail (AS) “Kolay, ben sana bir değil birkaç haber gönderirim.” deyip ayrılmış.
 
Aradan zaman geçer, bir gün Azrail (AS) çıkagelir. Adam: “Dostum, hoş geldin, sefalar getirdin.” diyerek karşılar. Azrail (AS) “Seni almaya geldim.” Deyince adam sararıp solar ve “Hani bana önceden haber verecektin, söz vermiştin.” der. Azrail (AS) “Kaçıncı haberi söyleyeyim. Dizlerin tutmaz oldu, birinci haber. Gözlerin zayıfladı, ikinci haber. Nefes darlığı başladı, üçüncü haber. Unutkanlık başladı, dördüncü haber. Saçların ağardı beşinci haber… Daha nasıl haber verecektim ki?” diye cevap verir.


 
Seçime iki yıla yakın zaman varken Akparti-MHP ittifakının gündeme gelmesi ve gerçekleştirilmesi, buna ilişkin yasal düzenlemenin apar topar meclisten geçirilmesi yeterli uyarı değil miydi? Kimse “Seçime çok zaman var, o güne kadar ittifakı bozmaya yol açacak pek çok şey olabilir. İttifakta böyle erken ve acele davranılması seçimin eli kulağında demektir.” demedi.
 
Sayın Cumhurbaşkanı’nın Akparti Genel Başkanı olarak bir seçim kampanyasına benzer yoğunlukta kongrelerde ortaya koyduğu çaba da mı seçimin gelmekte olduğunu işaret etmedi?
 
Başta ekonomideki gelişmeler olmak üzere daha nice belirtiler vardı burada saymakla bitiremeyeceğimiz. Muhalefet partileri durumlarını buna göre ayarlamamışlarsa hakikaten baskına uğramışlar ve bunu hak etmişlerdir.
 
“Seçimler demokrasi şenliğidir.” filan dense de siyasette, hele de bizde mertçe yarışma beklenemez. Gücü ve fırsatı olan her türlü kuralı, yasayı kendi lehine düzenlemekte beis görmez. Becerebilirse rakiplerinin önünü kesecek her türlü düzenlemeyi de hiçbir ahlakî endişe duymadan yapar. Siyasi tarihimiz, bunların örnekleriyle doludur.
 
Ancak seçimin rakiplerle girişilen bir harpmiş gibi görülmesi ve “Harp hiledir.” denerek – zımnen de olsa - seçim sonuçlarını etkileyecek her türlü hileye başvurulacağının peşin peşin itiraf edilmesi aşırının da aşırısına kaçmak olmaz mı?
 
Siyaset yarışında mertliğin pek de yeri yok dense de geçmişte bunun aksine davranışlar hiç de az değildir. CHP’nin Erdoğan’ın yasaklarının kaldırılmasındaki tavrı, MHP’nin Akparti’ye koltuk değneği olmakla suçlandığı destekleri iyi birer örnektir.
 
Son yaşananlarla CHP, İYİ Parti’nin önünü açmıştır. Kamuoyunda takdirle karşılandığını görmekteyiz. Geçmişten bu güne siyasetin önünü tıkamaya çalışanlar daima hüsranla karşılaşmışlardır. Herkesin gözünün önünde olduğu için burada ayrıntılarına girmeyeceğim kendilerinin yaptıklarını unutup, CHP ve İYİ Parti’yi suçlayanlar istihfafla karşılanmaktadır.
 
YSK, bir kere daha güven kaybına uğramıştır. Ortada Emine Ülker Tarhan’ın kurduğu BAP örneği varken, BAP’ın seçimlere katılmasına onay verilmişken, durumu benzer ve hatta daha sağlam olan, Yargıtay tarafından seçime katılacak partiler listesine alınarak YSK’ye bildirilen İYİ Parti için şüphe uyandıran tereddütler sergilendiği izlenimi vermek hiç doğru olmamıştır. Keşke İYİ Parti lehine mağduriyet yaratılmadan YSK görevini yerine getirebilseydi.
 
Ortada bir oyun var idiyse bozulmakla kalmadı, görmezden gelinen İYİ Partinin gündemde yoğun biçimde yer almasına ve güçlenmesine yol açtı.
 
Sonu ramazana rast gelecek seçim propagandaları döneminin kavgasız gürültüsüz geçmesini; milletin huşu içinde dinini en yoğun biçimde yaşayacağı bu mübarek ayın, hoparlörleriyle kulak zarı patlatan şarkılı türkülü araçların ara vermeden geçişiyle kirletilmemesini; seçimin ülkemiz ve milletimiz için en iyi, en hayırlı sonuçlarla tamamlanmasını diliyorum.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.