Yaşlıyı Horlayan Yaşlanmaz İnşallah

Yaşlıları horlayanlar inşallah yaşlanmaya fırsat bulamazlar. Aralarında yaşlananlar olursa da inşallah kendileri vaktiyle ne yapmışlarsa beteriyle karşılaşırlar.

65 yaş üstü insanlarımıza getirilen evden çıkmama yasağı düşüncesiz, cahil, idraksiz insanlarda yanlış algılamalara yol açtı. Bu tür insanların yaşlı insanlara karşı çirkin davranışlar sergiledikleri görülüyor. Bunda televizyonlarda görüş açıklayan kişilerin dikkatsiz sözlerinin de önemli rolü var. Gittikçe yaygınlaşan algı, virüs salgınının yaşlı insanlar tarafından yayıldığı; bu yüzden evden çıkmamalarının istendiği biçiminde. Gençler hastalanmaz ve virüsü yaymaz sanan eblehler var.
 
Uzmanların açıklamaları ve yaşananlar dikkate alındığında gerçek şöyle: Virüs bulaşmak için insanların kimlik kartlarına, yaşlarına, cinsiyetlerine, milletlerine, dinlerine, mezheplerine bakmıyor. Temas sağladığı her insana bulaşıyor. Dolayısıyla virüs bulaşan her insan, yaşı kaç olursa olsun aynı ölçüde virüs yayıcı durumunda.
 
Virüsü yaşlılar yaymıyorsa niçin sadece 65 yaş üstündekilere evden çıkmama yasağı getirildi? 64 yaşındaki biri virüs kapmaz, onu yaymaz mı?Yaşlı insanların bağışıklık sistemleri daha zayıftır, genellikle bazı kronik hastalıkları vardır, bu yüzden virüs kapmaları halinde yaşam tehlikesi daha yüksektir. Onları virüs bulaşmasından korumak için böyle bir tedbir uygulamaya konmuştur. 65 yaş, istatistik verilerine dayanılarak yaşlılık sınırı kabul edilmektedir. 65 yaş üstü herkes sağlıksız, 65 yaş altı herkes sağlıklı demek değildir.


 
İlgililerce açıklanan önlemlere uymadan pek çok yer gezerek pek çok kişiyle temasta bulunan bir gencin bir yerlerden eline bulaştırdığı virüsü, onlarca kişiye bulaştırma ihtimali; yasağa uymayan bir yaşlıdan çok daha yüksek olabilir.
 
Sosyal medyada yer alan, medyaya da yansıyan bazı görüntüler yaşlılara karşı davranışların çirkinlik boyutunu aşıp vahşete doğru evrilmekte olduğunu gösteriyor. Kendilerinin virüs yayıcısı olmadığından nasıl emin oldukları bilinemeyen birileri, yaşlı adamı cezalandırmakla korkutuyor, birileri başka bir yaşlı adamın kafasına kolonya döküyor. Konuşmalar çok çirkin. Başka bir görüntüde yaşlı bir kadın belediye otobüsüne alınmıyor, “Sen koronasın, uzak dur benden.” diye hakaret ediliyor.
 
Bu korona belası biraz daha can yakıcı hale gelirse çok daha aşırı davranışlar görülmesi ihtimali vardır. Akla Naziler, sabun yapma hikâyeleri gelmekte. Başlıktaki ifadeyi tekrarlamak gerek. Yaşlıları horlayanlar inşallah yaşlanmaya fırsat bulamazlar. Aralarında yaşlananlar olursa da inşallah kendileri vaktiyle ne yapmışlarsa beteriyle karşılaşırlar.
 
Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu Üyeleri, medyada görüş açıklayan yetkili, yetkisiz; bilgili, bilgisiz herkes virüs yaymada yaşın bir rolü olmadığını; her yaştaki insanın aynı ölçüde virüs taşıyıcı ve yayıcı olduğunu çok açık anlatmalı. Yanlış anlamalara yol açacak açıklamalardan yaşlılarımızı hedef göstermekten kaçınmalı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.