Şaman Selenge 2019'da Neleri Bildi?

"Bizim Şaman Selenge 2020 için neler söyledi?" diye merak ediyor musunuz? Yılbaşı yazımızı bekleyin efendim... Şaman Selenge'nin bomba 2020 kehanetleri hepinizi çok şaşırtacak!

Bizim ahali, "yerli ve milli" laflarını sever ama son tahlilde yine yabancıya meyleder. Sigaradan tatile, mobilyadan mutfak eşyasına, mühendisten doktora, akvaryum balığından somona aklınıza gelebilecek her şeyin yabancısı daha makbul... Pazarda bile yerli muzun kıymeti yok, tercihen çikita olacak!
 
***
 
Siz bakmayın "yerli araba" işinin pirim yapmasına... Eğer gerçekten yerli araba almaya hazır kayda değer bir kitle olsa, siyasilerin teşviklerine gerek duymaksızın şimdiye kadar çoktan piyasaya sürülür; adını da vatan, millet, sakarya filan koyarlardı!
 
***
 
Efendim, bizim millet falcının, büyücünün de yabancısına pek meyillidir. Kahve falı, el falı filan bakan çingene kızına burun kıvırırken papaz büyünü kutsamamız, hep ondandır. Cennet Mahallesindeki esmer kadının yapacağı büyüden kimse korkmaz ama kilisedeki sakallı papazın büyüsünün elden ayaktan düşüreceğine, karı kocayı ayıracağına, kaza bela getireceğine iman eden çoktur!
 
***
 
Kâhinlik mevzusu açıldığında hemen ikiye bölünürüz: Biraz mürekkep yalamış kesim, Fransızların Nostradamus'unu pir kabul eder. Dili ona dönmeyenler de Bulgar Baba Vanga'nın üstüne kâhin tanımaz.
 
Oysa hem yerli hem de milli kâhinimiz Şaman Selenge var! Nostradamus'un külahına döktüğü kurşunları alır, Baba Vanga'nın kör gözünden çıkartır!


 
"Amerika'nın ikizlerine kuş sürüsü dalacak" derken 11 Eylül olaylarını, "Güneş doğunca sizin topçular üçüncü gelecek" diye Şenol Güneş yönetiminde milli takımın dünya üçüncüsü olacağını, "Marmara mavi, Akdeniz kara" diyerek Mavi Marmara baskınını çok önceden o söylemişti.
 
Gezi olaylarını, Büyük Okyanustaki Tsunami felaketini, ABD'nin başına zenci başkan seçileceğini, bizdeki başkanlık sistemini de önceden haber vermişti!
 
***
 
Akıllara durgunluk veren kehânet yeteneğinin önünde herkesin esas duruşa geçtiği sevgili dostum Şaman Selenge'nin 2019 yılı için söylediklerini hatırlatayım da tüyleriniz diken diken olsun!
 
***
 
Suriye çöllerini Mehmet bekleyecek, bir kısmını Mezopotamya fareleri ısıracak, kimisini de akrepler sokacak.” dedi.
 
Malum ekim ayında giriştiğimiz Barış PınarıHarekâtı ile Suriye'ye girdik ve ne yazık ki şehitlerimiz oldu.
 
***
 
"Martta Ankara yavaş'layacak, İstanbul'da ampuller biraz daha yanacak." dedi.
 
Hepimiz biliyoruz, mart seçimlerinde Ankara'da Mansur Yavaş kazandı. İstanbul'da ise seçim yenilendi ve birkaç ay sonra yönetim el değiştirdi.
 
Selenge, birkaç ay daha ampullerin yanacağını söylerken, İstanbul'da seçimlerin tekrar edileceğini ve seçimin nasıl neticeleneceğini bal gibi bilmişti!
 
***
 
"Portakal bahçelerine zabıtalar baskın yapacak." demişti ama inan o zaman bu cümleye iç mana verememiştim.
 
Narenciyenin yatağı, Adana, Mersin, Antalya belediyelerinde koltuklar, 2019 Mart seçimlerinde el değiştirdi. Zabıta belediyenin, baskın da değişimin işaretiymiş meğer!
 
***
 
"Paris'te bahar gelince sarı yelekler çıkacak, gökyüzü o kadar ısınacak ki kırmızı elbiselilere iş düşecek" dedi.
 
Bunları söylerken Fransa'da sarı yeleklilerin başlattığı eylemler sürüyordu. 15 Nisanda, yani bahar aylarında, Paris'te Notre Dame kilisesi yangında kül oldu, kurşun çatısı sıcaktan eridi. Kırmızı elbiseliler ise itfaiyecilerden başkası değildi!
 
***
 
"Eskiye rağbet olacak, bitpazarından Kayseri gülü alan alana" dediğinde ben pek anlam çıkaramamıştım.
 
İşin sırrı, eski Cumhurbaşkanı ve Kayserili Abdullah Gül'ün teşvik ettiği isimlerin bir siyasi parti kurma hazırlığına girişmesiyle anlaşıldı!
 
***
 
"Ufukta üçlü ittifak, ama bu sene değil" dediğini kaydetmişim.
 
Galiba gelecek yıllarda Cumhur ve Millet ittifaklarına kardeş gelecek!
 
***
 
"Çekik gözlüler ile çakır gözlüler arasında husumet artacak." dedi.
 
Bu sene Çin ile ABD arasında ticaret savaşları patladı. Kuzey Kore ile artan gerilim ve Hong Kong'daki karışıklıklar işin cabası!
 
***
 
"Kuş gribi ve domuz gribinden sonra Amerika'da eşek gribi, sonunda iki s olacak." dediğinde şaka zannetmiştim.
 
Demokratlar, malum bu sene Trump'ın azil sürecini başlattı. Demokrat partinin logosu eşek!
 
Azil kelimesi İngilizce "dismiss" ve "hastalık" ise "illness." İkisinin sonunda da "iki s" var!
 
***
 
Peki... "Bizim Şaman Selenge 2020 için neler söyledi?" diye merak ediyor musunuz?
 
Yılbaşı yazımızı bekleyin efendim... Şaman Selenge'nin bomba 2020 kehanetleri hepinizi çok şaşırtacak!
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.