Bayrak Benliğimdir, Bayrak Kimliğim

Dünya Azerbaycan Türklüğü'nün 9 Kasım Devlet Bayrağı Günü kutlu olsun. Bir ere ytükselen bayrak bir daha inmesin...

Bayrak-kendi  yurduma kendi hakimliğim....(Azerbaycanda  9  Kasım  Devlet  Bayrağı   Günüdür)
 
Azerbaycan Cumhuriyeti  Devlet  Bayrağı  Azerbaycan devletinin egemenliği remzidir.Bu gün Azerbaycan Cumhuriyeti üzerinde dalğalanan milli bayrağımız ilk kez 1918 yılı 9 Kasım Bakü'de, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi bulunduğu binada kabul edilmiş ve qaldırılmışdır.Nazirlər Konseyi Başkanı Feteli Han Xoyskinin imzaladığı bu kararda deniyor: "Milli bayrak yeşil, kırmızı, mavi renklerden, beyaz hilal ve sekiz yıldızdan oluşan bayrak kabul edilsin".Mütəfəkkir alim Ali bey 1918 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bayrağının renklerinin anlamını anlatarak şöyle bir formül bildirdi: “Türkleşmek, İslamlaşmak ve Avrupalaşmak.” 1907 yılında Temmuz ayının 10-da Bakı’da kendisinin yayınladığı "Füyuzat" (bolluk, bereket anlamındadır) dergisindeki bir makalesinde "Türk hissiyyatlı, islam etiqadli, frenk qafalı" gibi ilk kez sunduğu bu fikri sonradan büyük alim Ziya Gökalp şöyle ifade etmişti:
 
Türk  kanlı, islam  imanlı, avrupa kültürlü". E. Hüseynzade tarafından temeli atılan, Z. Gökalp tarafından geliştirilen "Türkleşmek, İslamlaşmak, Avrupalaşmak" sloganı Azerbaycan'ın devlet bayrağında biraz değiştirilmiştir. "Gök renk - türkleşmek, kırmızı - müasirleşmek, yeşil - islamlaşmaq.” Görüldüğü gibi, klasik slogan farklı olarak islamçılıq ikinci yerden üçüncü yere, modernite ise üçüncü yerden ikinci yere yapıldı.
 
Dahi  Mehmet Emin Resulzade bayrağımız hakkında görüşlerini şu şekilde ifade etmiştir: "Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez". 

"Biz bir millet, iki devlet" diyen önderimiz Haydar Aliyev bayrağımızla ilgili şunları söylemiştir: "Her bir evde gerek Azerbaycan bayrağı olsun, her bir evde ve her bir aile gerek Azerbaycan bayrağına itaat etsin".
 
Azerbaycan'ın birçok insanları  bayrağımız hakkında şiirler yazıp, şarkılar bestelemişler.Onlardan biri de Cafer Cabbarlı olmuşdur.O, "Bayrak" şiirinde yazıyor:
 
Bırakınız, seyr edeyim, düşüneyim, okşayayım, 
Şu sevimli üç boyalı, üç manalı bayrağı .... 
.... Yürəyimdə bir dilek var, o da doğru kesilsin, 
O gün olsun bir gök bayrak Turan  üste açılsın.
 
Büyük şairimiz Bahtiyar Vahabzade devlet bayrağımıza şu mısraları yazdı:
 
Toprağın üstüne gölgeler düşüren 
Benim varlığımın cilası-bayrak. 
Zaferden doğmuş 
Göktürkden kalan 
Kurtbaşlı bayrağın yavrusu bayrak. 
Üç renkli bayrağın gölgesinde ben 
Karaca toprağı vatan görmüşem. 
Zafer güllerini devri-eskiden 
Bayrak ışığında biten görmüşem. 
Bayrak menliyimdir, bayrak  kimliyim, 
Bayrak  kendi  yurduma kendi hakimliyim.


2010 yılının Eylül 1-de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı İlham Aliyev tarafından  Devlet  Bayrağı Meydanı'nın - Bakü şehrinin Bayıl alanında bulunan  anıt-dinlenme parkının tenteneli açılışı olmuştur. 162 metre yükseklikte dalgalanan Azerbaycan bayrağı dünyanın en yüksek bayrağıdır. İnşa edilen direğin yüksekliği 162 m, bunovresinin çapı 3,2 m, temelin üst bölümünün çapı 1,09 m'dir. Cihazın genel kütlesi 220 tondur. Bayrağın eni 35 m, uzunluğu 70 m, toplam alanı 2450 metrekare, ağırlığı ise yaklaşık 350 kg dır. Guinness Dünya Rekorları Örgütü 2010 yılı 29  Mayıs  Azerbaycan Devlet Bayrağı direğinin dünyada en yüksek bayrak direği olduğunu onayladı.
Meydanda kurulmuş Azerbaycan Cumhuriyeti'nin arması, devlet marşının metni ve ülkemizin Haritası altın suyuna salınmış bronzdan yapılmıştır. Meydanda Devlet Bayrağı Müzesi de oluşturulur.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Nazım Peker1 yıl önce
muhteşem bir yazı tespitler çok güzel. yüreğine sağlık,selamlar