Türklüğü Ve İslam'ı Yansıtan Kutsal Bayrağım…

Guinness Dünya Rekorları Örgütü 29 Mayıs 2010’da Azerbaycan Devlet Bayrağı direğinin dünyada en yüksek bayrak direği olduğunu onayladı.

Toprağın üstüne gölgeler düşüren 
Benim varlığımın cilası-bayrak.
 Zaferden doğmuş, 
Göktürk’ten kalan,
Kurt başlı bayrağın yavrusu bayrak. 

(Bahtiyar Vahapzade)
 
Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bayrağı Azerbaycan devletinin egemenliği sembolize eder.28 Mayıs 1918’de Azerbaycan Halk Cumhuriyeti kuruldu. Devletin temel sembollerinden biri olan bayrak hakkında Haziran ayının 212’inde karar verilmiştir. Karara göre üstünde kırmızı fonda beyaz sekiz kollu yıldız ve hilal tarif edilen kumaş Azerbaycan bayrağı olarak kabul edilmiştir. Daha sonra Azerbaycan bayrağının değişmesi meselesi kaldırıldı. 9 Kasım 1918’de Feteli Han Hoyski’nin raporu üzerine Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin bayrağı değiştirilerek yeşil, kırmızı ve mavi renklerden ve sekizgen yıldızdan oluşan bayrak milli bayrak olarak kabul edildi.Milli bayrağımızın yazarı Ali Bey Hüseyinzade olmuştur. 10 Temmuz 1907’de Bakı’da Ali Hüseynzadenin yayınladığı "Füyuzat" (bolluk, bereket anlamındadır) dergisindeki bir makalesinde “Türk hissiyyatlı, islam etiqadli, frenk qafalı” gibi ilk kez sunduğu bu fikri sonradan Ziya Gökalp şöyle ifade etmiştir: “Türk kanlı, İslam imanlı, Avrupa kültürlü”.
 
7 Aralık 1918'de Doğu'da ve Türk-İslam dünyasında ilk demokratik devlet olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun açılışı sırasında Azerbaycan bayrağı Parlamento binası üzerinde kaldırılmıştır. Bundan heveslenen yazarlar milli bayrağımıza şiirler yazmış, türküler söylemişler. Bunlardan biri de Cafer Cabbarlı olmuştur:


 
Bırakınız, seyredeyim, düşüneyim, okşayayım,
Şu sevimli üç boyalı, üç manalı bayrağı.
Meleklerin kanadımı üzerine gölge salan?
Ne imiş bu, aman Allah?! Od yurdunun yaprağı!

Aynı zamanda Turan sevdalısı Ahmet Cevat şu mısraları yazdı:
 
Türkistan yelleri öpüp alnını 
Söylüyor derdini sana, bayrağım! 
Üç rengin aksini Kuzgun denizden 
Armağan yollasın yara, bayrağım! 

Yürürken Turan'a çıktın karşıma, 
Gölgen devlet kuşu, kondu başıma! 
İzin ver gözümde coşan yaşıma – 
Dinletsin derdini aha, bayrağım!
 
Kabul edilmiş esasnameye göre, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bayrağı genişliği ve uzunluğu eşit olan renkli üç yatay şeritten oluşan dikdörtgen parça şeklindedir: üst parça mavi renkte, orta şerit kırmızı renkte, alt bölüm yeşil renkli.Bayrağın her iki yüzünde kırmızı parçanın ortasında beyaz renkli hilal ve sekiz köşeli yıldız tasviri var.Bayrağın eninin boyuna oranı 1:2'dir. Hilalin ve sekiz yıldızın tasvirleri yanlarının oranı 3: 4 olan dikdörtgenin içerisinde bulunduğu; dikdörtgenin diaqonalı bayrağın eninin ½’sine beraberdir. Hilalin tasviri konsentrik (aynı merkezli) olmayan iki dairenin hisseleri şeklindedir; büyük dairenin çapı dış dikdörtgenin genişliğine, küçük dairenin çapı ise bayrağın eninin ¼’üne beraberdir. Küçük dairenin merkezi bayrağın geometrik merkezinden sol tarafta, bayrağın eninin 1/60’ına eşit mesafede bulunmaktadır. Sekiz yıldızın tasviri ayparadan sağda bulunmaktadır, yıldızın dış dairesinin çapı bayrağın eninin 1/6-ni, iç daire çapı ise 1/12’sini oluşturmaktadır.
 
1 Eylül 2010’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Devlet Bayrağı Meydanı'nın - Bakü şehrinin Bayıl alanında bulunan anıt anıt- dinlenme parkının tenteneli açılışı olmuştur. 162 metre yükseklikte dalgalanan Azerbaycan bayrağı dünyanın en yüksek bayrağıdır. İnşa edilen direğin yüksekliği 162 m, temelin üst bölümünün çapı 1,09 m'dir. Cihazın genel kütlesi 220 tondur. Bayrağın eni 35 m, uzunluğu 70 m, toplam alanı 2450 metrekare, ağırlığı ise yaklaşık 350 kg dır. Guinness Dünya Rekorları Örgütü 29 Mayıs 2010’da Azerbaycan Devlet Bayrağı direğinin dünyada en yüksek bayrak direği olduğunu onayladı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.